تربیت کودک | آیا برای تربیت فرزندان توسط والدین اصول یکسانی وجود دارد؟


تربیت کودک | آیا برای تربیت فرزندان توسط والدین اصول یکسانی وجود دارد؟

با اینکه شاید نتوان اصول کامل و یکسانی را برای تربیت کودک  قائل شد، اما چند نکته کلی دراین باره وجود دارد که روند تربیت را ساده تر می کند، با ما در مرکز مشاوره آنلاین گپچه همراه باشید.

در ادامه این مطلب بعضی از این اصول و نکات را بیان خواهیم کرد:

1-در عمل ثبات داشته باشید

ثبات در رابطه با کودک یکی از مهم ترین این اصول است. با این حال شاید نتوانید در موقعیت های روزانه این اصل را همیشه در کارهایتان در نظر بگیرید. اگر هنگام انجام یک کار توسط کودک لبخند بر لب داشته باشید در زمان دیگری که همان کار یا شبیه آن را انجام می دهد سخت گیری کنید، او در رابطه با این قضیه سردرگم می شود. او از خود می پرسد چرا واکنش این کار در یک جا خنده و در جایی دیگر سخت گیری بود. زمانی که شما حالت های رفتاری خود را بر اساس عکس العمل هایتان نسبت به کودک تحت تاثیر قرار می دهید، این بی ثباتی راحت تر پدید می آید. پس در نظر داشته باشید که کودک خود را بر اساس کارهای مثبت و منفی او تشویق و یا تنبیه کنید نه اینکه به تناسب حالات اخلاقی خودتان، نسبت به کارهای او واکنش داشته باشید.

2-هماهنگ عمل کنید

والدین می بایست در واکنش نشان دادن به اعمال فرزندان یکسان باشند، حداقل این کار را در جلوی آنها اینگونه انجام دهند. اگر یک عمل کودک از سوی پدر واکنش مثبت و از سوی مادر واکنش منفی داشته باشد، کودک دچار دوگانگی خواهد شد، لذا هماهنگی را حداقل در مقابل دید آنها داشته باشیم.

زمان خشم و عصبانی بودن نیز مودب باشید و درست صحبت بکنید. چرا که شما در آنجا الگوی او خواهید بود که چگونه در مواقعی که عصبانی نیز هست، درست سخن بگوید. زمانی خاص را برای توجه بدون قید و شرط برای فرزندان در نظر بگیرید.

به این معنی که بدون توجه به رفتار او زمانی را با او صحبت کنیم، پای دردودل های او بشینیم و به او گوش بدهیم و یا حتی بازی کنیم. این کار البته به سن او بستگی دارد. این حس باید در درون او پدید بیاید که شما برای او در کارهایتان وقتی را در نظر گرفته اید. این وقت می تواند روزی چند دقیقه و یا آخر هفته ها یک ساعت باشد.

3-به فکر برقراری رابطه سالم با کودکتان باشید

به این منظور، همیشه نسبت به گفته های کودک خود ارزش قائل باشید حتی اگر صحبت های او مخالف شما هستند هم اجازه بدهید که صحبت او به پایان برسد. زمانی که او صحبت می کند از تماس چشمی و یا انجام دادن کار دیگری خودداری کنید. در صورت انجام این کار او خواهد فهمید که شما برای حرف هایش ارزش قائل نیستید. لحن صحبت در هنگام امر کردن کاملا مودبانه باشد و حالت دستوری نیز نداشته باشد. همانگونه ای که با بهترین دوست خود مودب هستید، با فرزند خود نیز باشید. اگر کار نادرستی کرد، به او بگویید که تو این کار را انجام دادی و من به همین خاطر از دست تو ناراحت هستم. در این مکالمه هیچگونه توهینی نباید باشد چرا که لحن صحبت هنگام عصبانیت را توسط شما گوش کرده و الگوی خود را بر اساس آن تنظیم می کند. از نصیحت و بحث اخلاقی تا آنجا که ممکن است بپرهیزید چرا که موجب می شود ارتباط محدودی داشته باشید.

جهت ارتباط با مشاوران کودک آنلاین گپچه کلیک کنید.

4-الگوی مناسبی باشید

در برابر امرهایی که به او می کنید خودتان نیز همان را انجام دهید و هر چه را که از فرزندتان نهی می کنید، خود نیز انجام ندهید. فرزندان بیشتر از کلام از عمل والدین درس می گیرند و می آموزند. پس اول خودمان را اصلاح کنیم.

5-آزادی بیش از حد ندهید

در آزادی دادن، میانه رو باشید. محدودیت هایی که از سوی شما اعمال می شود باید کاملا مداوم و عقلانی باشد. اگر می گویید که شبها می بایست در خانه خودتان بخوابد و در منزل کسی دیگری نباشد، دلیل این امر را توضیح داده و در برابر اصرارهای او نیز تسلیم نشوید. اگر محدودیتهای شما عقلانی نباشد، دیگر نمی توان برای عدم تمکین از آن اصرار کرد چرا که در آینده او تاثیرگذار است.

6-در زمان مناسب دستور بدهید

زمانی که کودک در حال انجام کار دیگری است و یا در توان او نیست، از دادن دستور به او خودداری کنید چرا که صفت نافرمانی را در او بوجود آورده اید.

7-حتما نباید همه خواسته های او انجام شود

در این مورد نیز میانه رو باشید. نباید هنگامی که چیزی را طلب کرد بلافاصله برای او تامین کرد، همچنین نباید او را زیاد در حسرت چیزی گذاشت و حتی نباید همیشه نسبت به خواسته های او مطیع باشید.

کودک خود را به واسطه کاری که کرده تشویق یا تنبیه کنید نه اینکه بر اساس حالات روحی خودتان، برای کاری کرده که فرمانی صادر کنید. به اندازه سن او مسئولیت بدهید. همچنین لزومی ندارد که همه کارهای او را شما انجام بدهید و او فقط به عنوان مصرف کننده و ذینفع باشد. متناسب با رشد او، می تواند بسیاری از کارهای خانه را نیز عهده دار شود. اینگونه استقلال را در او بوجود آورده اید، غیر از این او متکی به دیگران بار خواهد آمد.

8-در هنگام شکست و موفقیت کودکان خود منطقی برخورد کنید

برخورد منطقی شما، موجبات شکل گیری انگیزه برای کارهای بعدی در کودک شما را به وجود می آورد. بزرگ کردن موفقیت و پررنگ کردن شکست، درست نیست. اگر فرزند شما در آزمون رتبه خوبی آورد بیش از حد این موضوع را جلوه ندهید، چرا که او اگر نتوانست این کار را مجددا تکرار کند، خود را بی ارزش می داند و چنانچه شکست حاصل شد هم آن را زیاد بزرگ نکنید تا بتواند خود را مجددا ساخته و برای کسب پیروزی تلاش کند. شکست و موفقیت در تحصیل و چگونگی واکنش نسبت به آن بسیار مهم است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در مركز مشاوره آنلاين  گپچه در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

در صورت مواجه شدن فرزند با صحنه رابطه زناشویی والدین چگونه رفتار کنیم؟

فرزندان شاد، چطور فرزندانی شاد تربیت کنیم ؟

 

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

زهرا اویسی:

واقعا چقد عالی راهنمایی کرده این متن خیلی خوشم اومد درست مثل یه مشاور توضیح داده 👏👏👏👏👏👏👏👏👏

1399/9/27


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+