اهمیت مشاوره خانواده و تاثیرات آن


اهمیت مشاوره خانواده و تاثیرات آن

پیش از ان که به مشاوره خانواده بپردازیم، جمله ای از کنفوسیوس فیلسوف چینی قبل از میلاد را با هم می خوانیم: برای قرار دادن جهان در جایگاه صحیح آن، اول باید ملت های را سازماندهی کنیم. برای سازماندهی ملت ها در ابتدا باید خانواده را سروسامان دهیم. برای ساماندهی خانواده اول باید زندگی شخصی خودمان را اصلاح کنیم و پیش از انجام هر کاری باید قلب های خود را بهبود ببخشیم.

این متن فیلسوف چینی نشان دهنده اهمیت سازماندهی خانواده است.

خانواده و اعضای آن، همه با هم سیستمی را تشکیل می دهند که فعالیت ها و رفتارهای آن ها بر کل خانواده تاثیرگذار است.

گاهی در سیستم خانواده مشکلاتی بروز پیدا می کنند که حل آنها با کمک مشاور خانواده آسان تر خواهد بود. البته در این بین مشاور خانواده بعضی اوقات برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات و تقویت روابط توسط خانواده ها، فراخوانده شده و از آنها کمک می گیرند.

مشاور خانواده

مشاور خانواده مشکلاتی را بررسی می کند که در خانواده پدید آمده اند. مرکز مشاور خانواده مکانی است که در آن راه حل و فعالیت هایی را بهبود روابط خانواده و فرزندان پیش پای آنها قرار داده می شود.

اصلی ترین وظیفه ای که این مراکز دارند این است که از پیدایش مشکلات مختلف مانند مشکلات عاطفی، روانی، تربیتی و اخلاقی میان والدین جلوگیری و یا در صورت وقوع حل و فصل کنند.

در حالت کلی میتوان گفت که مشاور خانواده بعنوان عنصری موثر بر سلامت روابط اعضای خانواده عمل می کند و در تقویت سلامت رفتاری آنها هم تلاش می کند.

هدف مشاوره خانواده

هدف اصلی مشاوران خانواده ، مقاوم سازی بنیاد خانواده به جهت مشارکت موثر در تربیت و آموزش فرزندان است. به بیان دیگر می توان گفت که مشاور خانواده سعی بر این دارد که مشکلاتی که توانایی نابود کردن خانواده را دارند، را از طریق مساعدت و همکاری اعضای خانواده حل کند.

برای حل این مشکلات می بایست همه اعضای سیستم مورد بررسی قرار بگیرند لذا مشاور خانواده مشکلات را از دید خانواده مشاهده می کند.

کاربرد مشاور خانواده

بهبود روابط صمیمانه

درگیری زناشویی

اختلافات والدین با فرزندان

خشونت های خانوادگی

بحران های خانوادگی مانند بیکاری، مرگ و...

پایداری روابط صمیمانه خانواده

در برخی اوقات زوجین و اعضای خانواده مشکل جدی با یکدیگر ندارند. اما با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک زندگی و آداب رفتاری و تغییرات فرهنگی و شرایط موجود در جامعه و تاثیرگذاری این تغییرات بر خانواده و همچنین یکسان نبودن عقاید فردی، لازم است تا برای جلوگیری از مشکلات و حل اختلافات به وجود آمده، اطلاعات افراد به روزرسانی شده و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، مهارت های ارتباطی بیشتری را هم فرا بگیرند.

از آنجا که وجود اختلافات در خانواده امری کاملا بدیهی است و نمی توان از آن دوری کرد، لذا لازم است که زوجین و خانواده ها برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی و تحکیم روابط میان هم، با یک مشاور خانواده ارتباط مداوم داشته باشند.

اگر به این منظور با مشاور در تماس باشید، کار او به مراتب آسان تر از موارد دیگر است. زیرا دیگر مشکلی به وجود نمی آید و همچنین اعضای خانواده در یک مسیر قرار می گیرند و با یکدیگر همکاری لازم را هم دارند.

درگیری زناشویی

بروز اختلافات میان زوجین طبیعی است البته که در برخی موارد آنها نمی توانند مشکل به وجود آمده را خودشان حل کنند.

لذا وجود شخص سوم برای حل این مشکل احساس می شود تا با رعایت کامل بی طرفی، شیوه های مناسب را برای حل مشکل ارائه کند. در این موارد البته اگر هر دو طرف راضی به مراجعه به مشاور هستند، قطعا روند حل مشکل توسط مشاور ساده تر بوده و حل آن هم سریعتر دنبال می شود. در غیر این صورت با اینکه روند حل مشکل به کندی پیش می رود و کار مشاور هم شاید دوچندان شود، اما می توان امید داشت که تاثیرات مثبت بر جریان زندگی، موثر عمل کنند.

اختلافات والدین با فرزندان

در بسیاری از خانواده ها به دلیل تفاوت نسل میان والدین و فرزندان، اختلافاتی به وجود می آید یا حتی امکان دارد که فرزند رفتارهای مخرب از او خود نشان دهد که والدین در جلوگیری از آن و تربیت او عاجزند. این جا هم مشاور خانواده کمک کننده خواهد بود.

مشاور خانواده از طریق مکالمات اولیه با والدین و فرزندان و بررسی دقیق ارتباطات خانوادگی و چگونگی ارتباطات والدین با فرزندان، تلاش خود را در پیدا کردن منشا اختلافات به کار برده و در صدد رفع آنها بر می آید. بدین شکل با تغییر واکنش والدین و آموزش ارتباط صحیح به فرزندان، بسیاری از اختلافات رفع و رجوع می شوند.

حتما نباید مشکلی به وجود بیاید تا برای آن راه حلی پیدا کنند، بلکه والدین می توانند بدون وجود مشکل در ارتباط با فرزندان، برای آموزش شیوه های تربیتی و راهکارهای صحیح و چگونگی برخورد با فرزندان، به مشاور خانواده مراجعه کرده و از رهنمودهای آنها استفاده کنند.

خشونت های خانوادگی

برخی اوقات یکی از زوجین خصوصا خانم ها در معرض خشونت های همسر از جمله ضرب و شتم توسط وی یا مشکلات روانی، قرار می گیرند که در اکثر موارد خانم افسرده شده و نمی داند که چگونه باید با این مشکل برخورد کند. به همین خاطر سالهای زیادی را با خشونت خانوادگی زندگی می کرده است. در چنین موارد مشاور خانواده می تواند راهکارهایی برای جلوگیری از این اتفاق از طریق بررسی شرایط ایجاد کننده بهبود در رفتار همسر، ارائه کند. اگر هم زندگی و مشکلات زوجین بسیار سخت بودند که هیچ راهی برای حل آنها وجود نمی داشت، شخص را برای طلاق راهنمایی کرده تا او از تصمیم خود اطمینان یابد.

بحران های خانوادگی

در بالا گفتیم که مشکلات خانواده بر همه اعضای آن اثرگذار است. به عنوان مثال اگر یکی از اعضای خانواده کار خود را از دست بدهد یا دچار بیماری خاصی شود می بایست تا همه اعضای خانواده به اتفاق آن عضوی که بیمار شده یا کار خود را از دست داده، به مشاور خانواده بروند تا هم چگونگی واکنش صحیح نسبت به این واقعه را بیاموزند و هم یاد بگیرند که چه طور با آن مقابله کرده و آن را به بهترین وجه ممکن پشت سر بگذارند.

تاثیر مشاور خانواده

البته توجه کنید که همه مشکلات حل شدنی نیستند، اما در رابطه با خانواده هایی که اختلافات زندگی مشترک هنوز هم وجود دارند و در طول فرایند مشاوره خود را مسئول می دانند، مشاور می توانند آنها را در ریشه یابی مشکل و تقویت رابطه با همسر کمک کند.

تلاش و پشتکار زوجین در عملی کردن دستورات مشاور و راهنمایی های او، روند حل مشکل را تسریع می بخشد.

البته که روند اصلاح مشکلات در خانواده نسبت به مشکلات فردی آهسته تر پیش می رود. چرا که بیشتر انگیزه و دیدگاه در زوجین تفاوت دارد و زوجی که با یکدیگر زندگی می کنند برای اصلاح رفتارهای خود زمان بیشتری را احتیاج دارند اما با این حال کمک گرفتن از مشاور و مراجعه به او در کاهش تنش های میان خانواده مفید و موثر عمل می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان و مشاورین آنلاین گپچه با ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

هرآنچه باید درباره معاشرت از راه دور در روزهای قرنطینه بدانیم​

تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده​

 

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

رها رضوی:

از نظر من عالی بود 😍

1399/10/5


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+