استعدادیابی


استعدادیابی

استعدادیابی و شناسایی استعدادها یکی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه‌های هر شخص است. استعداد به معنی توانمندی و علاقمندی درونی هر فرد در انجام برخی کارها یا فعالیت‌هاست. ممکن است شما هم از آن دسته والدینی باشید که دغدغه استعدادیابی و پرورش استعداد کودکان‌تان را دارید. بهتر است بدانید که همه افراد بعد از طی کردن دوره کودکی، به دنبال شناسایی استعدادها و توانمندی‌های خودشان می روند. بهتر است والدین با در نظر گرفتن آن‌ها در طی چندین سال، به فرزند خود در این بحران کمک کنند. تست‌های مختلفی از جمله هالند، اوکانر و کلیفتون در شناسایی استعدادها به شما کمک می کنند.

چگونه استعداد ذاتی خود را شناسایی کنیم و استعدادیابی از خود داشته باشیم؟

دو راه ساده برای متوجه شدن استعدادهای تان وجود دارد.

راه اول برای استعدادیابی

در این روش تنها چیزی که نیاز داری یک خودکار و کاغذ است. کاغذ را جلویتان بگذارید و لیستی از علاقمندی‌هایتان بنویسید. دو سوال اصلی وجود دارد که باید جواب بدهید. اینکه کدام کارها را ذاتا بلدید و چه کاری را به خوبی انجام می دهید؟ لطفا در جواب دادن به سوال ها خشوع و فروتنی را فراموش کنید و با دقت به آن جواب بدهید.

راه دوم برای استعدادیابی

موارد زیر را در یک برگه الگو سازی کنید.

مهارت‌هایی که دوست دارم انجام دهم

مهارت‌هایی که سال‌هاست انجام نداده‌ام

مهارت‌هایی که باید بهبود دهم

مهارت‌هایی که پول خوبی می توانم از آن ها بدست بیاورم

اگر در نوشتن الگوهای بالا دچار تردید شدید یا در یکی از موارد به مشکل خوردید می توانید از دوستان خود کمک بخواهید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه پرورش خلاقیت در کودک کلیک کنید.

استعدادیابی در کودکان

مشاهده مستقیم رفتار بچه‌‌ها در محيط خانه می تواند كمك زيادي به شناسايي استعدادهاي آن‌ها كند. یکی از نکات مهمی که والدین باید در نظر داشته باشند، واقع‌بيني در كشف استعداد است. بعضی‌ها معتقدند که بسیاری از استعدادهای حقیقی كودک نادیده گرفته می شود و یا گاهی والدین از فرزندشان انتظارات نابجایی دارند. به دلیل این است که معمولا والدين دوست دارند کودک‌شان خیلی باهوش باشد و یا در زمينه‌هایی که آن‌ها دوست دارند با استعداد شناخته شوند.

شما به عنوان والدین آگاه بهتر است بدانید اين کار نه تنها به کودک‌تان کمکی نمی کند، بلکه به هدر رفتن استعدادهای واقعی منجز می‌شود. این نکته را مد نظر قرار بدهید که خداوند با قرار دادن استعدادهای خاص در هر فرد، آن ها را از هم متمایز می کند. پس تلاش کنيد استعدادهای حقیقی و ذاتی کودک خود را کشف کنید و آن را پرورش بدهید.

ممکن است کودکانی داشته باشید که ساعت‌ها سرگرم ساختن و خراب کردن وسايل باشند یا ممکن است بعضی از آن‌ها علاقه زیادی به گوش دادن موسيقی، کتاب داستان و ديدن برنامه‌های همراه با موسیقی تلويزيونی دارند و برخی هم عاشق نقاشی کشيدن هستند. توجه داشته باشید که همیشه بچه‌ها در هر چیزی که استعداد داشته باشند، علاقه زیادی نشان خواهند داد و به هر چه علاقه نشان بدهند، طبیعتا در آن توانمندتر خواهند شد. در اصل علاقه و استعداد رابطه مستقيمی با هم دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کشف استعداد کودکان کلیک کنید.

راهکارهای لازم برای شکوفا کردن استعدادهای کودکان و استعدادیابی در آنان

ـ به کودک‌تان در حد تعادل اجازه بدهید تنها باشد تا آرامش ذهنی پیدا کند. اگر کودک از نظر روانی در محیطی امن و آرام باشد به سادگی می‌تواند روی موضوعی خاص تمرکز کند و به کشف چیزهای جدیدی بپردازد.

ـ به خیال پردازی کودک خود گوش کنید و در پر و بال دادن آن، او را کمک کنید. تصورات و خیالاتش را به هیچ وجه مسخره نکنید حتی اگر مطمئن هستید افکارش کاملا توهم است.

ـ از راه‌های مختلف می‌توانید به او یاد بدهید که کشف کردن و خلق کردن کار بسیار لذت‌ بخشی است
ـ او را در مسیر علاقه‌مندی‌ها و توانایی‌هایش تشویق کنید و با گفتن نقاط ضعف و قوت، می‌توانید او را به مسیر درست تری هدایت کنید.

انواع استعدادها و حیطه‌های استعدادیابی و ویژگی‌های آن

استعداد زبانی

افرادی که در این زمینه استعداد دارند، توانایی خاصی در مطالعه کتاب و استفاده به جا از کلمات برای ابراز عواطف خود دارند. این افراد می توانند در زمینه نویسندگی، شاعری، سخنوری و یا روزنامه نگاری موفق شوند.

استعداد ریاضی

افراد مستعد در ریاضی، استعداد زیادی در بازی با اعداد، رمز گذاری، حل کردن مسائل ریاضی و درک رابطه بین اعداد دارند.

استعداد تخیل یا هوش فضایی
 

توانمندی و استعداد این اشخاص در خیال پردازی، نقاشی و طراحی، استفاده از رنگ‌ها، سایه‌ها، بافندگی، تقلید و عکس برداری است.

استعداد تفکر عمیق (درون گرایی)

افرادی با ویژگی درون گرایی، استعداد خاصی در کشف احساسات درونی خود دارند. همچنین توانایی تمرکز عمیق و دقیق روی چند موضوع در یک زمان را دارند. این افراد، بیشتر اوقات در حال بررسی افکار و احساسات و طرح‌های بقیه هستند و استعداد خیال پردازی بالایی دارند. این نوع از استعداد، بیشتر در فلاسفه و اندیشمندان و برنامه ریزان و روان شناسان وجود دارد.

استعداد بدنی- حرکتی

این دسته استعداد زیادی در استفاده از اندام‌های خود دارند. مثلا در حرکت چشم ها، عضلات صورت، دست‌ها و سایر اندام‌های بدن توانایی خاصی دارند. این افراد در ایفای نقش‌های مختلف بازیگری توانمند هستند و ممکن است بعضی ازآن‌ها، استعداد خاصی در پانتومیم داشته باشند. این نوع استعداد در ستاره‌های معروف ورزشی مانند بازیکنان فوتبال، ژیمناستیک و ... دیده می‌شود.

استعداد موسیقی و صدا

این افراد، در تشخیص بسیار دقیق صداها توانمندی دارند. همچنین می توانند استعداد زیادی در آهنگ سازی داشته باشند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

 شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در مركز مشاوره آنلاين  گپچه و اينستاگرام گپچه  در تماس باشید. 

نظرات کاربران

رز از دزفول:

ممنوونم از سایت خوبتون مطالب بسیار عالی در دسترسمون قرار میدین

1399/5/19


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+