مديريت زمان برای بالا بردن كيفيت زندگی


 مديريت زمان برای بالا بردن كيفيت زندگی

هرچه زندگی‌مان پرجنب‌وجوش‌تر می‌شود، انجام دادن تمام برنامه‌های فهرست کاری‌مان تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد؛ چه برسد به اینکه برای خودمان وقت بگذاریم یا دیدن کسانی‌که دوست‌شان داریم؛ درحالی‌که ثابت شده است که این موارد برای شادی و سلامتی بدن‌مان ضروری‌اند. حتی مطالعات بسیاری نشان داده است که داشتن اضطراب بیش از حد ناشی از زندگی‌های پرهیاهو می‌تواند جسم‌مان را بیمار کند. خوشبختانه می‌توانید با هوشمندانه‌تر کار کردن، بدون اینکه مجبور باشید خیلی به خودتان سخت بگیرید، برنامه‌های روزانه‌تان را تکمیل کنید. ما از متخصصان و کارشناسانی که تجربه‌ای مانند شما داشته‌اند خواستیم از بهترین رازهای زندگی‌شان بگویند: رازهایی که به آنها کمک کرده است از پس تمام کارهای پیچیده روزمره‌شان برآیند. با دانستن این رازها می‌توانیم در مدیریت کارآمد زمان و ساده‌تر شدن زندگی‌مان بکوشیم. با این مقاله همراه باشید تا با ترفندهای کارآمد مدیریت زمان آشنا شوید.

در این مقاله، شگردهای مختلف کارشناسان و متخصصان صنایع مختلف برای مدیریت زمان را معرفی می‌کنیم. با مطالعه این شگردها می‌توانید روش‌های خلاقانه‌ای برای انجام دادن کارهای‌تان (از تمیز کردن خانه تا رسیدگی به وظایف محل کار) به کار بگیرید و آنها را سریع‌تر به پایان برسانید. زودتر انجام دادن وظایف به شما کمک می‌کند تا برای بودن کنار دیگران یا انجام دادن فعالیت‌هایی که دوست دارید، وقت بیشتری بگذارید.

مدیریت زمان در صبح‌هنگام

۱. تعیین دقیق زمان شروع کار

«آنی تولین» (Annie Tevelin) گریمور و مؤسس شرکت SkinOwl است. به‌نظر او، وقتی صبح‌ها در یک زمان خاص از خواب بلند شوید، به بازدهی شما بسیار کمک می‌کند. او می‌گوید: «با به‌کارگرفتن این روش، می‌توانم روال خوب و مؤثری در کارهایم ایجاد کنم: صبحانه‌ام را آماده می‌کنم، سگم را می‌گردانم، سر زمان خاصی پشت رایانه‌ام می‌نشینم، آماده انجام دادن کارهای روزانه‌ام می‌شوم و آنها را به‌موقع به پایان می‌رسانم. این روش باعث شده است کارهای روزمره‌ام را با کمتریناسترس و تحمل شرایط پیش‌بینی‌نشده، انجام دهم.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲ ساعت

۲. ازقبل آماده کردن لوازم ضروری در کیف‌دستی

اگر لوازم مختلفی برای موقعیت‌های گوناگون نیاز دارید، بهتر است ازقبل آنها را آماده کنید تا در زمان‌تان صرفه‌جویی شود. مثلا نرم‌کننده لب، دستمال مرطوب، هدفون یا هر چیز دیگری را که لازم دارید، ازقبل در کیف‌دستی‌تان قرار دهید. «کیمی اسمیت» (Kimmie Smith) یکی از مشاهیر مشاوره مد است. او از مؤسسان و نیز مدیر سبک مجلهٔ مد اتلیژر مگ (Athleisure Mag) هم هست. به‌نظر اسمیت، «وقتی کیف‌تان را از قبل آماده کنید، نگران لوازم مهم مانند کلید یا کیف پول‌تان نخواهید شد».

زمان تقریبی صرفه‌جویی شده در هفته: ۳۰ دقیقه

۳. درست کردن صبحانه و چای در آشپزخانه

اگر عادت دارید هر روز صبح صبحانه و قهوه یا چای بخورید، بهتر است لوازم ضروری مورداستفاده برای درست کردن آنها را در آشپزخانه در دسترس قرار دهید. «جینی انگلباخ» (Jeanie Engelbach) که در زمینه دکوراسیون داخلی کار می‌کند می‌گوید: «اگر قهوه‌سازتان روی کابینت است، دانه یا پودر قهوه و فنجان قهوه را هم دقیقا کنار آن بگذارید تا بدون اتلاف وقت، قهوه‌تان را آماده کنید و بنوشید»؛ در واقع، وسایل اضافی دیگر را در جایی دیگر قرار دهید تا مزاحم کارتان نشوند. همین روش را می‌توانید برای مواد خوراکی دیگر مانند صبحانه به کار برید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳۵ تا ۵۶ دقیقه (۵ تا ۸ دقیقه زمان صرفه‌جویی‌شده هر روز صبح)

در اداره

۴. روی کاغذ آوردن هدف‌ها و برنامه‌ها

به‌توصیه انگلباخ، برای آرامش ذهن خود و اینکه بتوانید وظایف هفته پیش‌ِروی خود را انجام دهید، هر کاری را که باید انجام دهید، هر شنبه صبح روی کاغذ (ترجیحا خط‌دار) بنویسید. او در ادامه می‌گوید: «وقتی فهرست اولیهٔ کارهایی را که باید انجام دهید آماده کردید، آنها را ویرایش و اولویت بندی کنید. بهتر است روزهای هفته را با رنگ‌های مختلف متمایز کنید. حتی می‌توانید وظایف موردنظرتان را در یک تقویم دیجیتالی (یا هر تقویمی که در دسترس دارید) وارد کنید و آنها را در دسترس داشته باشید. این روش به شما کمک می‌کند که نه‌تنها وقت‌تان را سازمان‌دهی کنید، بلکه ابتدای هر هفته احساس کنید که آماده هستید تمام کارهای‌تان را به‌موقع انجام دهید. چنین احساسی باارزش است و می‌تواند به شما در به انجام رساندن سریع کارها کمک کند.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت به بالا

۵. تنظیم برنامه‌های روزانه بر مبنای الگوی ۵۰/۱۰

اگر شبکه های اجتماعی، پیامک‌های مختلف یا صحبت با همکارها دائما موجب حواس پرتی شما می‌شوند، این گزینه به کارتان می‌آید. برای اینکه بتوانید بین کار و زمان استراحت‌تان تعادل ایجاد کنید، چنین شکل و ساختاری به روزتان بدهید: ۵۰ دقیقه کار و ۱۰ دقیقه استراحت کنید. «لورن زولر» (Lauren Zoeller)، مربی برنامه‌های آموزشی ایجاد تعادل در زندگی می‌گوید: «در بازه‌های زمانی ۵۰دقیقه‌ای، باید در محیط کاری‌تان آرامش داشته باشید و هیچ نوع موضوعی برای حواس‌پرتی وجود نداشته باشد؛ یعنی اینکه حتی صدای زنگ تلفن را هم نباید بشنوید. با پشتکار و جدیت، ۵۰ دقیقه بی‌وقفه کار کنید؛ سپس ۱۰ دقیقه به چک کردن تلفن‌‌همراه یا قدم زدن تند در راهروی اداره‌تان بپردازید یا هر کار دیگری که دوست دارید، انجام دهید. اگر بتوانید این زمان‌بندی را به‌درستی انجام دهید، مقدار کار مفیدتان بیشتر می‌شود و در عین حال می‌توانید مراقب سلامتی‌تان هم باشید.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۵ ساعت (در ۴۰ ساعت کاری هفته، می‌توانید ۶۰ دقیقه صرفه‌جویی کنید)

۶. تنظیم پاسخ خودکار ایمیل در برخی ساعت‌های خاص

تولین با قرار دادن ایمیل روی حالت پاسخ‌گویی خودکار توانسته است از وقت خود به‌خوبی استفاده کند. او می‌گوید: «با این روش به دیگران نشان می‌دهید که ایمیل آنها را مثلا فقط ۱۰ صبح یا ۴ بعدازظهر پاسخ می‌دهید. بدین ترتیب می‌توانید توقعات دیگران را مدیریت و مرزهای خودتان را مشخص کنید؛ درضمن، مدام مجبور نیستید وسط کارتان به ایمیل‌های دیگران پاسخ دهید و حواس‌تان پرت نمی‌شود.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت

 

۷. دسته‌بندی وظایف

چند وظیفگی همیشه آسان (یا ممکن) نیست؛ اما «سوزی کوئیلو» (Susie Coelho) چهرهٔ تلویزیونی و مؤسس/ مدیر خلاقیت شرکت House of Sussex می‌گوید: «زمان و جایی که بتوانید چندوظیفه‌ای شدن را عملی کنید، تفاوت بزرگی به وجود می‌آید؛ همین می‌تواند موجب بازدهی بسیاری شود». او در توضیح این موضوع می‌گوید: «مثلا با پرداخت فاکتورها و صورت‌حساب‌ها یا تأیید برگه‌‌های ثبت ساعات کار و خرده‌کارهای دیگر اداری به‌طور هم‌زمان، می‌توانید در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.» در واقع، او معتقد است برای انجام دادن کارها بهتر است چند کار شبیه به هم را دسته‌بندی کنید و یکجا انجام دهید. مثلا اگر تمام کارهای پرینت‌تان را با هم انجام دهید، مجبور نمی‌شوید چند بار کنار دستگاه چاپ بروید؛ بدین‌ترتیب، در وقت‌تان صرفه‌جویی می‌شود. «الکسیس کورمن» (Alexis Korman) یکی از مؤسسان شرکت Big Easy Bucha است. او پروژه‌های بزرگ‌تری را که به مهارت‌ها و برنامه‌های یکسانی نیاز دارد، دسته‌بندی می‌کند؛ در نتیجه، با کمک کارمندان شرکت در مدت کوتاهی می‌تواند پروژه‌ها را به سرانجام برساند. او یکی از تجربه‌هایش را این‌گونه توضیح می‌دهد: «گروه بازریابی ما یک روز کامل را به عکاسی موردنیاز پروژه‌ها پرداخت و تیم فروش قرار ملاقات‌ها را تنظیم کرد؛ بدین‌ترتیب، هرکدام از کارهای پروژه‌ها با دسته‌بندی صحیح انجام شدند و کارها به‌سرعت پیش رفت.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۵ ساعت به بالا

۸. پربازده کردن جلسات با دستورجلسه دقیق

جلسات می‌توانند فرصت خوبی برای یافتن ایده‌های بکر، کشف جزئیات مهم و پیش بردن پروژه‌های کاری باشند. از طرفی متأسفانه گاهی این جلسات وقت زیادی به خود اختصاص می‌دهند، به‌ویژه اگر بی‌موقع، غیرضروری و بدون تمرکز باشند. «سوزی کاردر» (Susie Carder)، صاحب کسب و کار و مؤسس شرکت مشاوره فنّاوری SC می‌گوید: «برای اینکه همه‌چیز ساده و راحت پیش برود، سعی کنید تا جایی که امکان دارد، جلسات کوتاه و مختصری برگزار کنید؛ در جلسه هم فقط افرادی شرکت کنند که وجودشان نیاز است و زمانی جلسه گذاشته شود که همهٔ آنها بتوانند حضور داشته باشند؛ همچنین پیش از برگزاری جلسه، به افرادی که قرار است در جلسه شرکت کنند، باید گفته شود که وظیفه‌شان در جلسه چیست تا برای ارائه چیزی که موردنیاز است خود را آماده کنند.» همچنین، به‌پیشنهاد او، تعیین وظایف مانند یادداشت برداری و باقی مراحل، افراد حاضر در جلسه را فعال نگه می‌دارد و آنها در پایان جلسه به برنامه کاری روشنی می‌رسند.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱۰ ساعت (براساس نصف کردن زمان ۲۰ساعتهٔ کل جلسات و رساندن آنها به ۱۰ ساعت)

۹. ایجاد فهرست انجام دادن کارها

«کیتی سندلر» (Katie Sandler)، مربی و مؤسس شرکت Impact Retreat، قاطعانه باور دارد که یکی از مؤثرترین روش‌هایصرفه جویی در اداره، دانستن این است که چه وقت باید یک کار را خودتان انجام دهید (فهرست انجام کارهای روزانه) یا چه موقع آن را به کس دیگری در گروه کاری‌تان بسپارید (تفویض اختیار). او می‌گوید: «نخست، تک‌تک افراد گروه کاری‌تان را به‌خوبی بشناسید. با این کار می‌توانید با نقاط قوت و توانایی‌های فردی آنها آشنا شوید. سپس فهرست کارهایی را که باید انجام دهید، آماده کنید و برخی از کارهای خاص را به هر یک از اعضای گروه کاری‌تان بسپارید. با این کار می‌توانید از زمان‌تان به‌خوبی استفاده کنید. او همچنین می‌گوید: «باید با افرادی که کارها را به آنها واگذار می‌کنید،‌ رفتار خوبی داشته باشید تا آنها احساس خوبی به شما داشته باشند و با انگیزه باقی بمانند. حتی می‌توانید مسئولیت برخی از کارها را به افراد مطمئن بسپارید تا مجبور نباشید هر روز کارها را تعیین کنید. این روش باعث می‌شود گروه کاری‌تان احساس استقلال و مسئولیت کنند و کارها به‌خوبی پیش برود. اگر کارفرما نیستید، فکر نکنید این موردبرای شما کاربردی ندارد؛ زیرا می‌توانید این روش را برای به انجام رساندن کارهای منزل به‌کمک افراد خانواده، به کار ببرید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: نسبت به کارهای متفاوت، متغیر است

 

انجام دادن کارهای روزمره

۱۰. استفاده از اپلیکیشن مناسب

اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه مختلفی وجود دارد که بسیاری از کارهای وقت‌گیر (از پرداخت صورت‌حساب‌های مهم گرفته تا کارهای بانکی دیگر) را انجام می‌دهند و می‌توانند در روش تعامل ما با دنیای اطراف‌مان تغییر مهمی ایجاد کنند. «جیمز لمبرت» (James Lambert) متخصص روابط‌ عمومی و مؤسس شرکت مشاورهٔ جیمز لمبرت می‌گوید: «تا جایی که می‌توانید، از این ابزارهای هوشمند استفاده کنید. مثلا بررسی کنید که بانک‌تان اپلیکیشن خاصی دارد تا با استفاده از آن بتوانید تراکنش‌های‌تان را انجام دهید یا سپرده‌های بانکی‌تان را چک کنید؛ همچنین، می‌توانید اپلیکیشن اسکنر یا عکس دانلود کنید و فرم‌ها و اسناد مهم‌تان را ارسال کنید. ببینید کدام‌یک از اپلیکیشن‌ها مناسب سبک زندگی‌تان است؛ با استفاده از آن، از بار اضافی این خرده‌کارها بکاهید و روی کار اصلی‌تان متمرکز شوید.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱٫۵ ساعت

۱۱. خرید اینترنتی کالاهای موردنیاز

اگر شاغل هستید و می‌خواهید زمان بیشتری روی کارتان متمرکز شوید، بهتر است کالاهای اساسی و ضروری منزل‌تان مانند خرید از خواروبارفروشی یا میوه و غیره را به‌صورت اینترنتی انجام دهید یا از فروشگاه محلی‌تان بخواهید کالاهای موردنیازتان را در قبال پرداخت هزینه‌ای برای‌تان ارسال کنند. آنی تولین می‌گوید: «من فهرست کالاهایی را که نیاز دارم، در یکی از سایت‌های فروشگاهی ثبت کرده‌ام و هر دوشنبه صبح، آن کالاها به آدرس منزلم ارسال می‌شوند. این روش در صرفه‌جویی زمان و حتی پول به من کمک می‌کند؛ زیرا هر وقت خودم در فروشگاه خرید می‌کنم، احتمال اینکه یک کالای غیرضروری هم بخرم، بسیار زیاد است. با این روش نه‌تنها مجبور نیستم دائم برای خرید وقت بگذارم، بلکه یخچال و کابینت‌هایم از کالاهای اساسی و ضروری خالی نمی‌مانند.» البته اگر به هر دلیلی امکان خرید به‌شیوۀ تولین را ندارید، می‌توانید یک روز در هفته را به خرید اختصاص دهید و کالاهای موردنیاز یک هفته‌تان را در یک روز بخرید. با این روش می‌توانید در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲ ساعت

 

۱۲. به‌کارگیری دستیار مجازی

«امبر الکساندریا» (Amber Alexandria) متخصص مشهور مد، با به‌کارگیری دستیار مجازی، تغییری اساسی در مدیریت خرده‌کارهای روزمره خود ایجاد کرده است. بیشتر این کارها در کل یک روز انجام می‌شوند. دستیار یا منشی مجازی به اشخاص یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت حرفه‌ای و مستقل، از راه دور، به کار مشغول هستند. امبر الکساندریا می‌گوید: «با سپردن کارها به دستیارهای مجازی توانستم از شر انجام دادن کارهایی خلاص شوم که دوست ندارم مانند ارسال ایمیل، تعیین جلسات و همچنین مدیریت سفرهای کاری؛ در نتیجه، وقت بسیاری برای انجام دادن کارهای ضروری‌ام داشته باشم». الکساندریا برای استخدام یک دستیار مجازی هر ماه هزینه‌ای کنار می‌گذارد. اگر هم خانه‌دار هستید و می‌خواهید وقتی برای انجام دادن کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید، می‌توانید از خدماتشرکت‌های مربوطه استفاده کنید و کارهایی مانند تمیز کردن پنجره و راه‌پله‌ها و این قبیل وظایف را به آنها بسپارید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱۵ ساعت

تمیز کردن خانه

۱۳. استفاده از ماشین ظرف‌شویی برای کارهای دیگر

«لیان استاف» (Leanne Stapf)، مدیر ارشد عملیات شرکت The Cleaning Authority می‌گوید: «اگر از ماشین ظرفشویی‌تان فقط برای شستن ظرف‌ها استفاده می‌کنید، تمام قابلیت‌های آن را به کار نگرفته‌اید. در واقع می‌توانید وسایل دیگری را هم (به‌جای شست‌وشو با دست) با استفاده از آن و بدون اینکه صدمه‌ای ببینند، بشویید و در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید. برخی از این وسایل عبارت‌اند از: کفش‌های ورزشی کتانی، کلاه‌های ورزشی، برس‌های آرایشی، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی ساده، نایت‌گارد، شانه و برس، طبقات یخچال و ابزارهای فلزی و پلاستیکی که معمولا در باغچه از آنها استفاده می‌کنید. البته هرگز این وسایل را همراه با ظروف آشپزخانه در ماشین ظرف‌شویی نگذارید تا مبادا خرده‌های غذا که روی ظروف مانده‌اند به این وسایل بچسبند.» با این روش می‌توانید در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳۰ دقیقه

۱۴. جارو کشیدن

جارو کشیدن کل خانه در یک زمان، واقعا خسته‌کننده است. بهتر است این کار را به بخش‌های کم تقسیم کنید. «ریچارد سیریزی» (Richard Ciresi) صاحب شرکت Aire Serv می‌گوید: «اگر هر روز ۵ تا ۱۰ دقیقه به جارو کشیدن نقاط مختلف خانه، مثلا ۱ یا ۲ اتاق، اختصاص دهید، کل خانه در پایان هفته تمیز شده است؛ در نتیجه، تعطیلات آخر هفته مجبور نیستید وقت‌تان را به تمیز کردن بگذرانید و می‌توانید وقت‌تان را صرف لذت بردن از کارهایی کنید که دوست دارید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳۰ دقیقه

۱۵. شستن هم‌زمان لباس‌های رنگی

اگر وقت‌تان کم است، با استفاده از راهکارهای جدید شست‌وشوی لباس‌ها، همه لباس‌های‌تان ـ از سفید گرفته تا تیره‌ و رنگی‌ ـ را یک‌جا بشویید. دستمال یا پودرهای مختلفی (رنگین شوی) در بازار هست که جلوی رنگ دادن لباس‌ها به همدیگر را می‌گیرد. ملیسا میکر متخصص شست‌وشو و مؤسس شرکت Clean My Space می‌گوید: «این دستمال یا پودرها، رنگ‌ها را به خود جذب می‌کنند و رنگ‌های لباس‌تان با هم قاتی نمی‌شوند.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت به بالا (بسته به تعداد لباس‌هایی که باید شسته شوند)

۱۶. پهن کردن روفرشی زیر صندلی نوزاد یا کودک

به‌نظر میکر، اگر در خانه نوزاد یا کودک دارید، بهتر است یک روفرشی زیر صندلی غذاخوریِ او یا جای نشستنش پهن کنید. حوله یا پارچه‌ای کهنه هم کارساز است. بدین ترتیب، هنگام صرف غذا یا میان‌وعده،خرده‌های خوراکی‌ها یا ته‌مانده‌های غذا روی روفرشی می‌ریزد و زمان تمیز کردن کاهش می‌یابد. او می‌گوید: «بعد از هر وعده غذایی، چهار گوشۀ این پارچه را بگیرید و آن را یا در باغچۀ خانه بتکانید (یا با استفاده از روش‌های موجود در اینترنت از آنها کمپوست تهیه کنید) و یا محتویاتش را دور بریزید. پارچه را هم هر هفته ۱ یا ۲ بار بشویید.» علاوه بر این، اگر کودک (یا حتی بزرگ‌سال) بی‌نظم دارید، از این ترفند می‌توانید استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از سفره‌های پلاستیکی هم استفاده کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت

ظاهر مرتب

۱۷. پرهیز از ابزارهای حرارتی برای حالت دادن به موها

«اندرو فیتزیمونز» (Andrew Fitzsimons)، آرایشگر برجسته توصیه می‌کند: «اگر برای مدل دادن به موهای‌تان به ابزارهای حرارتی نیاز دارید، برای صرفه‌جویی در وقت، از سشوار استفاده کنید. این وسیله نه‌تنها کارایی بیشتری دارد، بلکه برای سلامت موها بهتر است. من همیشه مشتری‌هایم را تشویق می‌کنم که به‌جای استفاده از ابزارهای حرارتی که به موها صدمه می‌زنند، دست‌کم هفته‌ای یک بار از سشوار استفاده کنند. البته اگر نمی‌دانید موهای‌تان را چگونه با سشوار حالت دهید، چند بار در تعطیلات یا روزهایی که مرخصی هستید، تمرین کنید. وقتی با این روش کاملا سازگار شدید و یاد گرفتید که چگونه با آن کار کنید، می‌توانید هر هفته در وقت‌تان تا مقدار زیادی صرفه‌جویی کنید.» فیتزیمونز در ادامه، مختصری درباره روش مناسب مراقبت از موها توضیح می‌دهد. او می‌گوید: «اگر می‌خواهید موهای‌تان آشفته نشوند، می‌توانید کمی روغن نرم‌کننده به آنها بمالید. روغن را از نیمه‌های مو تا نوک موها بمالید. کسانی هم که موهای مجعد دارند می‌توانند از کرم‌های مرطوب‌کنندۀ مو استفاده کنند.» وقتی چگونگی درست کردن موهای‌تان را بیاموزید، با صرف وقت کم می‌توانید به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲۰ تا ۶۰ دقیقه به بالا

۱۸. برس کشیدن موها قبل از استفاده از برس گرد

«ساوانا فینچر» (Savannah Fincher) آرایشگر حرفه‌ای مو و مدیر آموزش شرکت Blo Blow Dry Bar است. به‌نظر او، اگر نمی‌توانید استفاده از ابزارهای حرارتی مو را کاملا کنار بگذارید، رطوبت اضافی موهای‌تان را بگیرید و سپس از برس‌های مخصوص موهای مرطوب استفاده کنید. در واقع برس‌های دندانه‌دار بادی برای این کار مناسب است. انتهای این برس‌ها شکاف‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود مدت‌زمان خشک‌شدن و حالت‌گرفتن مو نصف شود؛ بدین ترتیب مجبور نیستید برای خشک‌کردن موهای‌تان هنگام برس‌کشیدن، وقت زیادی صرف کنید. در عین حال، موهای‌تان را چندان در معرض حرارت بالا قرار نمی‌دهید و به آنها صدمه نمی‌زنید. فینچر می‌گوید: «برای گرفتن رطوبت اضافی موهای‌تان، آنها را با دستت‌تان تکان دهید. اگر موهای‌تان هم مجعد و فرفری است، می‌توانید سشوار را تقریبا نزدیک موهای‌تان بگیرید و آنها را خشک کنید؛ بدین ترتیب موهای‌تان آشفته نمی‌شوند. اگر هم موهای‌تان نرم و نازک است، سرتان را پایین بیاورید و قسمت ریشۀ موهای‌تان را خشک کنید. با این روش‌ها می‌توانید به‌سرعت به بهترین حالت مو برسید و وقت‌تان بیش از حد تلف نشود.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت

۱۹. انتخاب محصولات چندکاره

هرچه با ابزارها و محصولات کمتری سروکار داشته باشید، کارهای‌تان راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود. «مردیث باراف» (Meredith Baraf) گریمور مشهور می‌گوید: «استفاده از محصولات مختلف چندان وقت‌گیر به نظر نمی‌آید اما اگر از محصولاتی استفاده کنید که چندکاره باشند، در وقت‌تان بسیار صرفه‌جویی می‌شود. مثلا می‌توانید از پودر برنزه‌‌کننده‌تان برای سایه چشم هم استفاده کنید. در این صورت به‌جای برداشتن، بازکردن و در نهایت بستن و سرجای خود گذاشتن سایه چشم می‌توانید از یک محصول برای دو کار بهره ببرید و در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲۰ دقیقه

۲۰. استفاده از شامپوی خشک

فینچر می‌گوید: «شامپوی خشک، برخلاف باور عموم، به‌جای اینکه جایگزین شامپوهای معمولی باشد، نقش محافظتی مو را دارد. وقتی شما شامپوی خشک را ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از شست‌وشوی موهای‌تان به سرتان می‌زنید، به‌سرعت روغن اضافی طبیعی موها به آن جذب می‌شود و موهای‌تان تمیز می‌مانند؛ بدین ترتیب مجبور نیستید زودبه‌زود موهای‌تان را بشویید.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳ ساعت (بر مبنای تعداد دفعات شست‌وشوی موها و خشک کردن آنها)

پوشیدن لباس

۲۱. ازقبل ست‌کردن لباس‌ها و قرار دادن‌شان در کمد

کیمی اسمیت می‌گوید: «وقتی افراد می‌خواهند لباس بپوشند، به‌دنبال سبک یا رنگ‌های خاصی هستند تا عالی و زیبا به نظر برسند؛ بنابراین ازقبل چند دست لباس مرتب که آنها را ازنظر سبک و رنگ ست کرده‌اید، در کمد بگذارید. این کار به شما در صرفه‌جویی در وقت کمک می‌کند. هرچه سریع‌تر آماده شوید، سریع‌تر می‌توانید به کارهای‌تان برسید و حال روحی‌تان هم بهتر خواهد شد.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳۰ تا ۴۵ دقیقه (بر اساس ۳ بار در هفته انتخاب لباس مناسب)

۲۲. کمدی از لباس‌های گوناگون مناسب پوشیدن با هم

کیمی اسمیت می‌گوید: «یک روش دیگر برای آماده داشتن لباس‌های مناسب هفته، انتخاب لباس‌های هفته‌تان است. یکی از روزهای تعطیلی را برای انتخاب ۱۴ تکه لباس موردنیاز خود (مثلا ۳ دست مانتو، ۴ عدد شلوار، ۴ عدد تی‌شرت، ۲ عدد ژاکت و ۱ روسری) اختصاص دهید. لباس‌ها را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که بتوانید آنها را با هم ست کنید. این کار باعث می‌شود که حداقل ۱۰ دست لباس مناسب داشته باشید. علاوه بر آن، پیش از گذاشتن لباس‌ها در کمد، آنها را اتو کنید تا مرتب و آماده پوشیدن باشند. این کار باعث می‌شود که متوجه مشکلات احتمالی لباس‌ها مانند افتادن دکمه یا لکه‌های موجود روی آنها شوید و مشکلات‌شان را برطرف کنید. با این روش می‌توانید در وقت‌تان تا حد زیادی صرفه‌جویی کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳٫۵ ساعت (برمبنای روزی نیم ساعت صرفه‌جویی)

زمان صرف غذا

۲۳. آماده کردن اسموتی‌های صبحانه

انگلباخ برای صبحانهٔ خود معمولا اسموتی درست می‌کند و آنها را در بسته‌های کوچک برای صبح‌های هفته در فریزر می‌گذارد. او می‌گوید: «با این روش می‌توانم بدون وقت‌تلف‌کردن، صبحانه موردعلاقه و در عین حال مقوی خودم را بخورم». او هر شب، قبل از خواب، یکی از اسموتی‌ها را از فریزر درمی‌آورد و در یخچال می‌گذارد تا صبح روز بعد، آماده مصرف باشد. می‌توانید با استفاده از میوه‌ و سبزی‌های مختلف، اسموتی‌های گوناگون خوش‌طعم درست کنید. به‌نظر انگلباخ، اگر دوست ندارید خوراکی فریزری بخورید، می‌توانید مواد مورداستفاده اسموتی را در بسته‌های جداگانه آماده کنید و در یخچال بگذارید؛ سپس صبح‌ها آنها را در مخلوط‌کن بریزید و بدون دردسر، اسموتی‌تان را آماده کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه

۲۴. آماده کردن چند نوع غذا

«سامانتا کستی» (Samantha Cassetty)، متخصص تغذیه و کارشناس کاهش وزن می‌گوید: «جمعه‌شب‌ها می‌توانید با استفاده از نوعی غله مثل برنج قهوه ای و همچنین سبزیجات (مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل)، مواد چند وعده غذایی‌تان را آماده کنید؛ سپس هر بار آن را با مواد غذایی دیگری مانند میگو یا گوشت قرمز، ماهی یا غذاهای کنسروی و همین‌طور ادویه، سس و روغن زیتون ترکیب کنید و بدون دردسر، غذای مصرفی روزتان را آماده کنید. این روش به شما در صرفه‌جویی وقت کمک می‌کند.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲٫۵ ساعت

۲۵. استقبال از محصولات فریزری

سامانتا کستی می‌گوید: «اگر وقت نمی‌کنید مدام به سوپرمارکت‌ها بروید و مواد غذایی مورد نیازتان را تهیه کنید، از فریزرتان به‌خوبی استفاده کنید و آن را پر از مواد غذایی کنید. مواد غذایی فریزری معمولا تازه می‌مانند و چون ازقبل آماده شده‌اند، باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شوند.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳ ساعت

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در گپچه در ارتباط باشید.

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج