انگیزه ازدواج، دلایل و انگیزه های درست و نادرست ازدواج


انگیزه ازدواج، دلایل و انگیزه های درست و نادرست ازدواج

چه انگیزه‌هایی برای ازدواج مناسب هستند؟ چگونه به درستی تصمیم به ازدواج خود، باید پی ببرید؟ ازدواج به عنوان تصمیمی بزرگ و حیاتی، در زندگی هر فرد از جایگاه خاصی برخوردار است. شروع زندگی مشترک می‌تواند راه حلی در جهت ارضای نیازهای زیستی، روانی و اجتماعی باشدانگیزه‌های ازدواج افراد برای تشکیل زندگی مشترک متفاوت است. متاسفانه بعضی از این انگیزه‌ها به دلیل ناسازگاری با واقعیت‌های زندگی زناشویی منجر به شکست در ازدواج می‌شوند. اگر تصمیم به ازدواج دارید یا به دنبال همسر ایده آل خود هستید، توصیه می‌کنیم که برای موفقیت در این تصمیم هدف خود را از ازدواج مشخص کنید. برای این منظور مشاوره قبل از ازدواج ضرورت می‌یابد. در ادامه شما را با برخی از انگیزه‌های اشتباه ازدواج و همچنین برخی انگیزه‌های لازم جهت ازدواجی موفق آشنا خواهیم کرد.

انگیزه‌های ازدواج و اهمیت آن در زندگی

بسیاری از افراد در طول زندگی خود با این پرسش مواجه میشوند که چرا باید ازدواج کرد؟ ازدواج یکی از مقوله‌های مهم در زندگی هر فردی است که اگر با آگاهی و شناخت صورت بگیرد موجبات رشد و تکامل فردی را فراهم میکند. افراد در چهارچوب ازدواج می‌توانند نیازهای جنسی و عاطفی خود را با شریک زندگی شان رفع کنند و به آرامش و عشق دست بیایند

آنچه اهمیت دارد این است که انگیزه‌های ازدواج خود را به طور منطقی بررسی کنید و ببینید آیا این انگیزه‌ها برای شروع یک زندگی مشترک کافیست یا نهگاهی انگیزه اصلی در ازدواج، نثار عشق به یکدیگر و پیمودن مسیری مشترک، با همراهی زوجین نیست بلکه ازدواج وسیله ای برای رسیدن به اهداف دیگر می‌شود. در واقع برخی از افراد برای رسیدن به منافع اجتماعی یا اقتصادی با فردی ازدواج می‌کنند و به محض رسیدن به خواسته‌ها و تمایلات خود برای طلاق اقدام می‌کنند

 انگیزه‌های اشتباه ازدواج در زنان

انگیزه زنان برای ازدواج وابسته به موقعیت و شرایط فردی متفاوت است. در مواردی که صمیمیت و همدلی در محیط خانواده وجود نداشته باشد و فضای پرتنشی حاکم باشد با توجه به محدودیت‌هایی که از نظر فرهنگی معمولا برای زنان وجود دارد ممکن است ازدواج عاملی برای فرار از خانواده باشد. در این شرایط چون فرد از روی احساس و به دور از منطق تصمیم به ازدواج می‌گیرد معمولا موفق نخواهد شد. از دیگر انگیزه‌های اشتباه که در میان زنان عمومیت دارد ترس از بالا رفتن سن است که البته خانواده و دوستان نیز به این ترس‌ها دامن می زنند. برخی دیگر ممکن است صرفا برای رسیدن به رفاه بیشتر و جبران کمبود‌ها تصمیم به ازدواج بگیرند. بدون اینکه در نظر داشته باشند چقدر با فرد مقابل تفاهم دارند

انگیزه‌های اشتباه ازدواج در مردان

هدف مردان از ازدواج نیز بسته به وِیژگی های شخصیتی و شرایط مالی یا موقعیت هایی که با آن مواجه می شوند متفاوت است. ازدواج در برخی جوامع سنتی شیوه پسندیده ای جهت ارضای نیازهای جنسی است. در صورتی که ازدواج صرفا براساس جذابیت جنسی یا فشارهای جنسی باعث می‌شود چشم تان به روی بسیاری از حقایق بسته شود و در چنین ازدواجی به دلیل نادیده گرفتن دیگر ابعاد زندگی مشترک، رابطه زناشویی به خطر می‌افتد. همچنین به دلیل نگاهی که برخی سازمان‌ها به افراد متاهل دارند و ازدواج را یکی از شروط استخدام می‌کنند، باعث می‌شود متقاضیان به کار در این سازمان‌ها مجبور به ازدواج شوند. پس جوانی که جویای کار است خود را ملزم می‌بیند که ازدواج کند، در شرایطی که شاید آمادگی لازم برای آغاز زندگی زناشویی را نداشته باشد

از دیگر انگیزه های اشتباه در مردان می توان به اشتباه گرفتن جذابیت جنسی با عشق اشاره کرد. بودن با یک زن زیبا برای بسیاری از مردان لذت بخش است. اما وقتی جذابیت جنسی محو می‌شود، موضوعات اساسی نادیده گرفته شده پیش از ازدواج، خود را نشان می‌دهند. اگر اعتماد متقابل، تفاهم و برنامه‌های مشترک برای آینده وجود نداشته باشد، نمی‌توانید ازدواج موفقی داشته باشید.

 انگیزه‌های ازدواج در زنان و مردان جهت دست یافتن به ازدواجی موفق

هر فردی به دلیل انگیزه‌هایی که دارد، تصمیم می‌گیرد ازدواج کند که این انگیزه‌ها می‌تواند مشوقی باشند برای آغاز یک زندگی مشترک موفق. البته امروزه با توجه به تورم و مشکلات اقتصادی تمایل مردان برای ازدواج کمتر شده است. و روش‌های آشنایی به شکل همسر یابی اینترنتی تبدیل شده که اهداف افراد را از ازدواج و ارتباط دستخوش تغییراتی کرده استترس مردان از ازدواج همچنین می‌تواند به دلایل عدم آمادگی برای ازدواج و قبول مسئولیت، تجربه‌های قبلی شکست عشقی، از دست دادن آزادی و... باشد. 

۱. ایجاد آسایش و آرامش در زندگی

از مهمترین و اولین انگیزه‌های ازدواج رسیدن به احساس آرامش درونی در زندگی است. آرامش در کنار فردی که به او اعتماد دارید، در کنار او خوشحال هستید و با هم به تفاهم رسیدید.

۲. دوستی، محبت و عشق

یکی از نیازهای اساسی و مهم انسان، نیاز به محبت است. هر انسانی در زندگی به محبت احتیاج دارد و می‌خواهد که دیگران او را دوست داشته باشند. یکی از راه‌های مهم رفع این نیاز ازدواج است. آثار محبت و عشق، پیوند بین زن و مرد را تحکیم می‌کند.

۳. برقراری تعادل در وجود آدمی، تأمین سلامت جسم و روان

یکی از انگیزههای مهم ازدواج سلامت جسم و روان زن و مرد از طریق ارضای نیازهای جسمانی و روانی است.
نیاز به امنیت خاطر، معاشرت، تعاون، احترام و ... که اگر به درستی و به موقع ارضاء نشوند و از جاده اعتدال خارج گردند، نابسامانیها و زیانهای فراوانی را در زندگی فردی و اجتماعی پدید میآورند.

۴. کمک به رشد و تکامل انسان

یکی دیگر از انگیزههای مناسب ازدواج، کمک به رشد و تکامل زن و مرد است. محیط خانه اگر گرم و صمیمی باشد می‌تواند فرصتی برای تبادل اندیشه‌ها، رشد اجتماعی، فرهنگی یا اخلاقی زن و شوهر باشد، در واقع فرصت شکوفایی استعدادهای زن و مرد بیشتر می‌شود.

۵. به دنیا آوردن فرزند

علاقه شدید به بچه‌ها و داشتن فرزند از اهداف مهمی است که همواره موجب ازدواج و تشکیل خانواده می‌شود. همچنین تمایل به تداوم نسل در صورت آمادگی و مناسب بودن موقعیت، منجر به ازدواج می شود.

 شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در مركز مشاوره آنلاين  گپچه و اينستاگرام گپچه  در تماس باشید. 

نظرات کاربران

مرسانا:

عالی بووود مررررسی😘

1399/5/17


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+