بی انگیزگی و راه کارهایی جهت مقابله با آن


 بی انگیزگی و راه کارهایی جهت مقابله با آن

انگیزه ای ندارید؟ آیا لازم است مثمر ثمر باشید؟ 

 کمبود انگیزه می تواند منابع زیادی داشته باشد، از خستگی گرفته تا اضطراب، استرس و احساس خستگی. شناسایی علت ، کلید اصلی غلبه بر انگیزه کم است.
بی انگیزگی ، انجام کارهای دشوار و ناخوشایند را دشوارتر می کند. با کارهای سریع ، آسان یا رضایت بخش شروع کنید ، حتی اگر آنها اولین اولویت شما نیستند.
 هنگامی که با کارهای کوچکتر گرم شدید، سراغ کارهایی بروید که باید انجام شود.اطمینان حاصل کنید که مرتب استراحت می کنید و به ازای هر موردی که از لیست کارهایتان خارج میشود، به خودتان جایزه بدهید.

اگر انگیزه ندارید بدانید که تنها نیستید. شما می توانید با مشاوران گپچه همراه باشید تا کمک کند تا بی انگیزه بودن را پشت سر بگذارید :

1. احساسات خود را به طور دقیق تشخیص دهید.

بدانید که احساس واقعیتان چیست بسیاری از احساسات دیگر به عنوان انگیزه کم نقاب می زنند! اگر احساسات خود را به درستی تشخیص دهید ، مسیر پیش رو بسیار واضح تر خواهد بود.

احساس اساسی شما ممکن است این باشد:

- غرق شدن در افکار گوناگون   

- مقایسه اجتماعی

- خستگی

اگر بیش از حد خسته شده اید، هدف خود را برای امروز کوچک کنید تا احساس خستگی نکنید. اگر انتظار دارید روزانه بیش از 90 دقیقه کار کنید یا بیش از سه الی چهار ساعت کار با بازده بالا (با تمرکز شدید) در روز انجام دهید ، به طور بالقوه با داشتن انتظارات غیرواقعی خود را از بین می برید.

اگر از مقایسه اجتماعی رنج می برید ، دلسوزانه با خود صحبت کنید!

آیا از خودتان انتظار دارید در قیاس با فردی که تمرین های مرتب و زیادی داشته است، با تمرین کمی که داشته اید  عملکرد خوبی داشته باشید؟

اگر احساس خستگی می کنید ، مطمئن شوید که به قدر کافی  استراحت کرده اید. گاهی وقتی افراد احساس کمبود می کنند ، به استراحت بیش از حد روی می آورند و به همین دلیل  کسل و خسته میشوند و انرژیشان هدر می رود. (انجام این کار بسیار آسان است. در واقع آخر هفته برای من این اتفاق افتاده است.اصلا شرم آور نیست.)

این پیشنهادها همه ی سناریوها را شامل نمی شود ، اما وقتی احساس خود را به طور دقیق تشخیص دهید ، احتمالاً راه حل هایی را خواهید دید.

2. "قورباغه را قورت ندهید!!"

ایده خوردن قورباغه به انجام وظیفه ای مربوط می شود که برای انجام آن ابتدا انگیزه کمتری دارید. این می تواند یک استراتژی عالی باشد ، اما اگر احساس ضعف می کنید ، ابتدا تلاش برای انجام سخت ترین کار می تواند منجر به عدم بلند شدن از رختخواب شود.

از خود بپرسید: "سودبخش ترین وظیفه ای که در حال حاضر در توان من است چیست؟" به عنوان مثال ، اگر دوست دارید برای دویدن بروید اما قادر به انجام چنین کاری نیستید ، پس پیاده روی بهتر از ماندن در رختخواب است.

هیچ ترفند سودمندی برای همه شرایط مناسب نیست. متفاوت بودن ترفند و نقشه های های شما می تواند سودمندتر از این باشد که انتظار داشته باشید همیشه برای اولویت بندی به همان سیستم رباتیک پایبند باشید.

3- چند دقیقه کار سریع اما راضی کننده انجام دهید.

بعضی اوقات باید خود را گرم کنید! برای این کار ، کارهای سریع و راضی کننده ای مانند خرید ویتامین هایی که تمام کرده اید ، برداشتن لباس های کثیف یا تغییر ملحفه را امتحان کنید.

اگر این کارها را خیلی طولانی انجام دهید ، می تواند حواس شما را از کارهای اساسی دیگری منحرف کند. پنج تا ده دقیقه از این نوع کارها عالی است ، اما وقتی کارهای مهم دیگری دارید بیش از 30 دقیقه انجام ندهید. وقتی در کار پرمشغله زیاده روی می کنیم ، برای شروع کار مهمتر خسته می شویم.

4. برای خود پاداش در نظر بگیرید.

برنامه ریزی کنید که 90 دقیقه روی یک کار با اولویت بالا کار کنید ، سپس کمی استراحت کنید. می خواهید استراحت خود را چگونه سپری کنید؟ آیا دوست دارید قدم بزنید یا زیر آفتاب دراز بکشید؟ آیا می خواهید یک کانال را که روزانه از آن بازدید می کنید بررسی کنید؟ آیا دوست دارید به یک دوست پیام دهید؟ آیا می خواهید برای تعطیلاتی که پیش رو دارید لباس تهیه کنید؟ آیا دوست دارید چند دقیقه یوگا انجام دهید؟

برنامه ریزی و انتخاب ، انرژی ذهنی فوق العاده ای می گیرد. اگر صبر کنید تا انتخاب کنید که برای استراحت چه کاری میخواهید انجام دهید تا زمانی که از یک دوره کار متمرکز خسته شده اید ، ممکن است یک انتخاب خیلی راضی کننده انجام ندهید. از همان ابتدا که انرژی برای انجام این کار دارید ، لذت یا تفریح خود را برنامه ریزی کنید. وقتی از قبل انتخاب می کنید ، احتمالاً انتخاب بهتری خواهید داشت.

5- تجدید نیرو کنید

بدانید که چگونه تجدید نیرو بر تمرکز و انگیزه شخصی شما تأثیر می گذارد. در حال حاضر ، صبح ها نوشیدن آب الکترولیت را دوست دارم. آزمایش کنید که چه چیزی برای شما مفید است. به عنوان مثال ، سعی کنید یک ماست پر پروتئین بخورید و ببینید آیا این امر باعث تقویت اندک مورد نیاز شما می شود یا خیر. افزایش های جسمی ممکن است تأثیرات معنی دار اما کمی داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است انرژی شما را 10 درصد افزایش دهند. اگر به دقت توجه نکنید ، پیشرفت های کوچکی از این قبیل ممکن است دشوار باشد ، خودآزمایی ساختاریافته را امتحان کنید ، مثلاً یک استراتژی را هر روز به مدت یک هفته امتحان کنید ، سپس یک هفته هیچ کاری نکنید و مقایسه کنید.

بدون انگیزه بودن و یا انگیزه کم می تواند نشانه یک مشکل جدی مانند افسردگی یا اضطراب باشد. به عنوان مثال ، برای افرادی که به طور مزمن مضطرب هستند ، هر کاری که باید انجام دهند احساس ترس و سختی می کند زیرا آنها دائماً به این فکر می کنند که چه عواملی ممکن است اشتباه رخ دهد یا راه هایی که در آن به قدر کافی خوب نیستند.

برای مشکلات جدی تر مانند افسردگی بالینی یا اضطراب ، شما به موارد دیگری بیش از این نکات نیاز خواهید داشت ، اما نکاتی از این دست می تواند بخشی از راه حل باشد.

جهت کسب اطلاع بیشتر و ارتباط با روانشناس تلفنی با ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

روانشناسی معکوس و نحوه استفاده از آن

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج