درمان چاقی کودکان + بهترین راه های درمان آن


درمان چاقی کودکان + بهترین راه های درمان آن

برای آن که بتوانید بهترین راه درمان چاقی کودکان را بشناسید، ابتدا باید دلایل آن را بررسی کنید. چاقی در کودکان موضوع مهمی است که باعث نگرانی‌های زیادی در خانواده‌ها می‌شود چراکه این مسئله در آینده کودک از نظر جسمی، روانی و اجتماعی تاثیرات مخربی می‌گذارد و در بزرگسالی نیز احتمال بیماری‌های قلبی و سکته را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. همچنین در سنین رشد و نوجوانی، چربی‌ها رشد عضلات جنسی را مختل می‌کنند و احتمال ایجاد نوعی از سرخوردگی اجتماعی را در فرد افزایش می‌دهند. به همین دلیل درمان چاقی کوکان از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای درمان روش‌های بسیاری وجود دارد که بهترین آن‌ها ایجاد سبک زندگی مناسب است. در ادامه به بررسی روش‌های مختلف درمان از جوانب مختلف می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.

درمان چاقی کودکان با غذاهای سالم

غذاهایی که مقادیر زیادی چربی، کالری یا شکر داشته باشند را از چرخه غذایی خانواده حذف کنید. سعی کنید در زمان خرید، بیشتر به سمت میوه‌ها و سبزیجات رفته و از خریدن غذاهای راحت (مانند شیرینی‌ها، بیسکوییت‌ها و دیگر غذاهای آماده) خودداری کنید. غذاهای راحت و آماده معمولا مملو از کالری، شکر و چربی هستند. برای اینکه کودک بتواند وزن خود را کم کند باید همیشه غذاهای سالم در دسترس او قرار داشته باشد.

 • مراقب نوشیدنی‌های شیرین باشید و مصرف آن‌ها را محدود کنید. این محدودیت شامل آبمیوه‌های غیر طبیعی نیز می‌شود. به یاد داشته باشید که این نوشیدنی‌ها کالری بالایی به بدن می‌دهند و در عوض ارزش غذایی پایینی دارند.
 • تا جایی که ممکن است استفاده از فست فودها را محدود کنید. غذاهای فست فودی از علل مهم چاقی هستند.
 • برای غذا خوردن ریتم مرتبی ساختار بدهید، وعده‌های غذایی را خانوادگی و دورهم بخورید.
 • به اندازه خوردن، مسئله مهمی است. سعی کنید به کودکان خود بیاموزید که به میزان مناسب غذا بخورد. مشکل زمانی است که کودک شما نداند چه زمانی باید از غذا خوردن دست بکشد و چه زمانی سیر شده است. گاهی پرخوری کودکان به حدی است که نیاز به مداخله متخصص و مشاوره کودک دارد.
 • غذاهای مناسب برای کودک شما شامل؛ دانه‌های کامل (گندم، برنج قهوه‌ای و غیره...)؛ پروتئین‌های سبک (ماهی و مرغ) و لبنیات کم چربی (شیربدون سرشیر، ماست یونانی و غیره...) می‌باشد.

فعالیت بدنی راهی برای درمان چاقی کودکان

فعالیت‌های فیزیکی یکی از اصلی‌ترین روش‌هایی است که به داشتن وزن مناسب کمک می‌کند. فعالیت بدنی علاوه بر سوزاندن کالری، استخوان‌ها و عضلات را نیز تقویت می‌کند. فعالیت‌های بدنی و ورزش، انرژی کودک شما را در طول روز تخلیه می‌کند تا او بتواند در شب خواب مناسبی نیز داشته باشد.

با ایجاد عادت ورزش در کودک خود، به او کمک می‌کنید تا در دوره نوجوانی نسبت به تغییرات هورمونی، رشد سریع و تاثیرات اجتماعی انعطاف بیشتری داشته باشد و در دوره نوجوانی که معمولا پرخوری زیادی صورت می‌گیرد او باز بتواند وزن مناسب خود را حفظ کند. فراموش نکنید کودکانی که فعالیت بیشتری دارند به احتمال زیاد در بزرگسالی از تناسب اندام خوبی برخودار خواهند بود.

برای بیشتر کردن فعالیت فرزندتان انجام دهید

 • مراقب زمان‌های استفاده از کامپیوتر، تلویزیون، ایکس باکس و... باشید و آن را محدود کنید. مثلا خیلی از خانواده‌ها برای استفاده از فضای مجازی یک ساعت مشخصی از روز را تعیین می‌کنند.
 • برای فعالیت‌های فیزیکی اهمیت ویژه‌ای قائل باشید. کودکان لازم است که حداقل یک ساعت را به فعالیت‌های فیزیکی متوسط یا شدید بپردازند. بازی‌هایی مثل گرگم به هوا یا طناب زدن که بتواند به مصرف کالری بدن بیانجامد و باعث بهبود وضعیت تناسب اندام شود به درمان چاقی کودکان کمک می‌کند.
 • فعالیت‌هایی که دوست دارد را پیدا کنید و به آن فعالیت‌ها علاقه نشان بدهید. او را به گردش در طبیعت ببرید و تشویق کنید تا سنگ و برگ‌های خاصی را جمع کند و با آن‌ها کاردستی درست کند.
 • از کلاس‌ها و تیم‌های ورزشی کمک بگیرید. او را وارد یک ورزش دسته جمعی کنید که بتواند کالری مورد نظر را سوزانده و با استفاده از دوست‌هایی که آنجا پیدا می‌کند انگیزه بیشتری در ورزش کردن پیدا کرده و وزن خود را کاهش بدهد.
 • هربار که فعالیت‌های مربوطه را به صورت مرتب انجام داد، او را تشویق کنید تا به این فعالیت ادامه بدهد. نحوه رفتار با کودک چاق بر ادامه روند لاغری بسیار اهمیت دارد.

تغییر سبک زندگی کودک چاق

افرادی که دچار چاقی می‌شوند، حتی وقتی وزن خود را با استفاده از دارو درمانی‌ها یا عمل جراحی یا رژیم‌های غذایی و... کم می‌کنند به دلیل سبک کلی زندگی که دارند پس از مدت کمی دوباره به وزن زیاد خود برمی‌گردند.

برای تغییر سبک زندگی کودک ابتدا باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. یک شخص چاق لازم است تغییرات اساسی در نوع تفکر، نوع نگاه به جهان و... ایجاد کند. با تغییر نوع نگاه دیگر نیاز نیست همیشه مراقب چاق نشدن باشید. فردی که سبک زندگی خود را تغییر می‌دهد، با ایجاد تغیرات اساسی، نه تنها به راحتی به خوردن می‌پردازد بلکه آگاه است آنچه که باعث چاق شدن می‌شود، خوردن یک کیک یا شیرینی نیست، بلکه فقط باید نوعی تعادل را حفظ کند. برای تغییر سبک زندگی می‌توانید با مشاوران و روانشناسان گپچه صحبت کنید.

دارو راهی برای درمان چاقی کودکان

برای کاهش وزن و چاقی کودک گاهی اوقات، داروهای مخصوصی را پزشک به عنوان بخشی از یک رژیم کاهش وزرن تجویز می‌کند. به صورت کلی سه نوع دارویی که برای کاهش وزن تجویز می‌شوند که شامل موارد زیر هستند.

 1. عامل هیپو گلاسیمیک و متفورمین
 2. محدود کننده لیپاز گوارشی و سیبوترامین
 3. محدود کننده جذب سروتونین و نورآدرنالین

عمل جراحی کاهش وزن

برای کودکانی که بیش از حد چاق هستند و نتوانسته باشند سبک زندگی نامناسب خود را تغییر بدهند، جراحی یکی از گزینه‌های درمانی است. این روش مثل دیگر عمل‌های جراحی؛ دارای خطرات بالقوه زیادی است و ممکن است عوارض طولانی مدتی نیز داشته باشد. اکثر کودکانی که تحت درمان با عمل‌های جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرند، همچنان به دلیل سبک زندگی غلطی که دارند، دوباره به مشکلات اضافه وزن دچار می‌شوند.

سوالات متداول

فرزندم به فست فودها علاقه زیادی دارد و برای او مضر است. از طرفی به عنوان مادر نمی‌توانم ببینم که کودکم چیزی را می‌خواهد و نمی‌توانم به او بدهم، چکار کنم؟

رفتار شما به عنوان والدین تاثیر زیادی بر چاقی کودکان دارد و یکی از دلایل آن است. باید بتوانید به کودک خود کمک کنید. با نه گفتن به کودک در واقع دارید به او کمک می‌کنید نه این که او را اذیت کنید. برای این موضوع نیز راهکارهای زیادی وجود دارد به طور مثال برای او پیتزا با کلم بروکلی و سبزیجات تهیه کنید و خود نیز با او همین غذا را مصرف نمایید. توجه داشته باشید که به طور کلی رعایت عادت‌های غذایی به پیشگیری و درمان چاقی کودکان و سبک زندگی سالم کمک زیادی خواهد کرد.

 شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره کودک با کارشناسان گپچه، با ما به راحتی در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

تیرامین چیست و ذکر لیست مواد غذایی حاوی تیرامین

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج