رابطه ناسالم چه نشانه هایی دارند و چه رابطه هایی را باید تمام کرد؟


رابطه ناسالم چه نشانه هایی دارند و چه رابطه هایی را باید تمام کرد؟

رابطه ناسالم چه نشانه‌هایی دارد؟ برای ادامه یا تمام کردن هر رابطه‌ای باید قبل از هر چیز سلامت آن رابطه را مورد بررسی قرار داد. تمام کردن روابط ناسالم هم گاه کار آسانی نیست. حال این رابطه عاشقانه چه یک رابطه زناشویی باشد یا دوستی، سختی خودش را دارد. بهتر است در شروع و پایان رابطه‌ها بسیار دقت کنید و رابطه آسیب‌زننده را به پایان برسانید. رابطه ناسالم اغلب به هر دو طرف رابطه آسیب می‌زند. بسیاری از افراد نمی‌توانند قبول کنند که رابطه‌شان اشتباه است و یا می‌ترسند رابطه را به پایان برسانند. متاسفانه احتمال بسیار کمی برای بهبود رابطه‌های ناسالم و اشتباه وجود دارد. هرکس مسئول زندگی و سرنوشت خودش است، بنابراین لازم است نشانه‌های روابط ناسالم را بشناسید و برای آن فکری بکنید.

شناخت روابط ناسالم و هدف از رابطه چیست؟

رابطه‌های پیش از ازدواج می‌تواند به چند منظور برقرار شود. اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن، شناخت فرد مناسب برای ازدواج است. بنابراین در این مواقع باید بسیار در ادامه رابطه دقت شود. اهداف دیگر رابطه نیز به تناسب هر فرد متفاوت است، از روی سرگرمی، گذران وقت، رفع نیازهای عاطفی یا جنسی و... . بنابراین لازم است که بدانید چه زمانی و چه نشانه‌هایی برای پایان رابطه مناسب است تا دچار شکست عشقی نشوید.

چه زمانی باید یک رابطه را تمام کرد؟

تمام کردن یک رابطه، مخصوصا اگر بیش از یک سال از آن بگذرد، کار دشواری است. به دلیل ایجاد دلبستگی و عادت کردن به یک فرد و خاطرات مشترک، معمولا دو طرف بحران‌هایی را تجربه می‌کنند. اما باید بدانید زمانی می‌رسد که ادامه رابطه اشتباه است، اگر هر یک از موارد زیر را در هر زمانی از رابطه پیش از ازدواج تجربه کردید، در مورد آن تامل کرده یا با یک روانشناس آنلاین در ارتباط باشید.

1. زمانی که حرمت‌ها و خط قرمزهایتان شکسته شده است.

اگر شریک شما، با وجود اینکه درباره خط قرمزها و ارزش‌هایتان به او توضیح داده بودید، آن‌ها را زیر پا گذاشت، می‌توانید این رابطه را تمام کنید. شکستن حرمت‌ها هر رابطه ای را بیمار می‌کند.

2. اگر در گذشته غرق هستید

اگر هنوز در با خاطره بازی و تکرار خوشی‌های گذشته سر می‌کنید و اصلا بخاطر آن لذت‌ها در رابطه مانده اید، بهتر است این کار را نکنید. یک رابطه باید رو به جلو و مولد باشد و درجا زدن، آینده را از شما می‌گیرد. اگر به قبل از رابطه فکر می‌کنید، به افراد دیگری که می‌توانستند باشند، به دورانی که زندگی بهتری داشتید و... سریعا رابطه را تمام کنید.

3.  اگر رنج‌ها از لذت‌ها بیشتر است

از نشانه‌های روابط ناسالم احساس رنج زیاد در رابطه است. اگر لحظاتی که با هم خوش و خوشحال هستید، کمتر از دعواها و دلخوری هایتان است، این رابطه نتیجه ای ندارد. پس به جای آزار یکدیگر از هم فاصله بگیرید.

4. ارزش‌ها و باورهای متفاوت دارید

در مورد اصول و قواعدی که برای زندگی خود قائل هستید با شریکتان صحبت کنید. تفاوت در اصول شما را به سمت سقوط هدایت می‌کند. ارزش‌های اخلاقی، باورهای مذهبی، ارزش‌های جمعی و خانوادگی، سنگ بنای هر رابطه هستند و اگر از این منظر با هم متفاوتید، این رابطه متزلزل خواهد بود.

5. در رابطه ناسالم آسیب‌های جسمی و روانی وجود دارد

مهم نیست بعد از اینکه شریکتان شما را کتک زد از شما عذرخواهی کند یا نه، مسئله عدم تعادل اوست. خطرناک‌تر از آن زمانی است که شریک شما با رفتار و حرف هایش، باعث رنجش روحی شما می‌شود. حرفهای تلخ می‌زند و مانند خنجر به قلب شما فرو می‌رود. کنایه زدن، توهین کردن، تمسخر و تحقیر، جایی در رابطه ندارد.

 6. اگر بحث تغییر کردن وجود دارد

از نشانه‌های روابط ناسالم این است که افراد نمی‌توانند عادت‌های نامناسب خود را تغییر دهند. اصولا رابطه ملزومات، باید و نبایدهای خود را دارد. اگر شما هنوز نمی‌توانید دست از عادات دوران مجردی بردارید و شریکتان نیز نمی‌تواند خود را در راستای رابطه تغییر دهد، بهتر است درباره جدایی باهم صحبت کنید. نکته مهم این است که باید خودتان متوجه شوید و خود را اصلاح کنید. اگر شریک شما مصرانه از شما می‌خواهد که تغییر کنید و یا از طرفتان می‌خواهید که بخاطر شما تغییر کند، این رابطه شاید ادامه دادنی نباشد. امید به تغییر همسر بعد از ازدواج دلیل بسیاری از طلاق‌ها می‌باشد.

7. اگر نتوانستید درباره اختلافات توافق کنید.

اگر درباره اختلاف نظر‌ها و تفاوت هایتان، توافق صورت نگرفت و همچنان درباره مسائل تکراری در حال بحث و جدل هستید، بیش از این خود را خسته نکنید،در رابطه ناسالم به سر می‌برید.

8. اگر فرد مقابل بیکار و بی هدف است

اگر شریک شما، نه شغل دارد، نه هدفی دارد، نه در حال تحصیل است و هیچ برنامه ای برای زندگی ندارد، طبیعتا این آدم، فرد مناسبی برای رابطه نیست. مگر اینکه شما هم مثل او باشید.

9. اگر مصرف مواد مخدر به حد اعتیاد رسیده است

فردی که به مواد مخدر معتاد است و نمی‌تواند بدون آن زندگی کند، حتی برای داشتن یک رابطه عاطفی نیز مناسب نیست و باید از او دوری شود. مگر اینکه قصد ترک داشته باشد و شما نیز بخواهید به او کمک کنید. اگر به فکر ازدواج با فردی معتاد هستید، بهتر است درباره موفقیت آمیز بودن ازدواج با معتاد بیشتر تامل کنید. برای دریافت مشاوره اعتیاد با روانشناسان گپچه کلیک کنید.

10. در رابطه ناسالم سو استفاده مالی وجود دارد

اگر شریک شما، سعی می‌کند به هر نحوی از امکانات مالی شما بیش از اندازه معقول یک رابطه استفاده کند، طبیعتا در آینده نیز این سوء استفاده‌ها بیشتر خواهد شد. از طرفی هزینه نکردن طرف مقابل هم به رابطه آسیب می‌زند.

11. دروغگویی

آفت هر رابطه، دروغگویی است. رابطه ای که بر پایه دروغ بنا شده باشد، هرچند بعدا به اعتراف برسد، باز هم معیوب است. مخصوصا اگر در طول رابطه نیز مدام در حال شنیدن یا گفتن دروغ باشید، رابطه ای سست بناگذاری کرده اید.

12. اخلاق نامناسب و پرخاشگری

اگر شریک شما بداخلاق و بد دهن است، سریع عصبانی می‌شود، با همه درگیر است و فردِ بدبین و منفی بافی است، دیگران و یا شما را تحقیر می‌کند، خودخواه و خود محور است و به فکر دیگران نیست، شاید فرد مناسبی برای زندگی در آینده نباشد.

13. نپذیرفتن فردیت شما و محدود کردن

اگر او درباره پوشش شما، رفت و آمدهای شما، علایقتان و به طور کلی زندگی شخصی شما اظهار نظر می‌کند و می‌خواهد شما را محدود کند، فرد مناسبی نیست. دو طرف باید به فردیت و زندگی شخصی همدیگر احترام بگذارند.

14. خیانت 

نهایتا، اتفاقی که هر رابطه ای را یکباره تخریب می‌کند، مسئله خیانت است. بروز خیانت حتی اگر برای یک بار اتفاق بیوفتد رابطه را به رابطه‌ای مسموم و ناسالم تبدیل می‌کند و بی‌اعتمادی را شکل می‌دهد.

15. باج گیری عاطفی در رابطه

باج گیری عاطفی به معنای سوء استفاده از طرف مقابل با استفاده از عواطف و احساسات در جهت مناقع خود است. افراد باجگیر از ترس، تعهد، کمبود اعتماد به نفس و احساس گناه طرف مقابل برای رسیدن به منافع خود استفاده می‌کنند و او را آزار می‌دهند.

16. بی ثباتی در شخصیت

دمدمی مزاجی و رفتارهای بی ثبات از رفتارهای ناسالم به حساب می‌آیند و بر رابطه عاطفی نیز تأثیرات مخربی می‌گذارد. تغییر رفتارهای ناگهانی طرف مقابلتان شما را گیج و سردرگم می‌کند و گاه احساس می‌کنید خودتان مشکل دارید. فرد دمدمی مزاج و بی‌ثبات یک لحظه خوشحال است و ناگهان عصبی و پرخاشگر می‌شود، بسیار حساس است و کوچک‌ترین مسئله‌ای حالت روحی او را تغییر می‌دهد.


روابط ناسالم را به تنهایی ترجیح می دهید؟

اگر معتقدید بدون شریک عاطفی‌تان نمی‌توانید زندگی کرده و کسی دیگری را پیدا کنید، بهتر است درباره ایده آل‌ها و علاقه خود تجدید نظر کنید. همه در کنار خود فردی را می‌خواهند که اگر نباشد، زندگی بدون او ناقص شود. معشوقه ایده آل مثل یک کلمه کلیدی در یک شعر است که اگر هر کلمه‌ای جای آن بگذارید، کل مفهوم شعر به هم می‌ریزد. به طور کلی اگر همچنان درباره انتخاب تان مردد هستید، قطعا بهترین انتخاب را نکردید و نیاز به مشورت با افراد با تجربه را دارید،که میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی گپچه برای حل مشکلات خود استفاده کنید.

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج