پیش نیاز ازدواج و اهمیت شناخت پیش از ازدواج


 پیش نیاز ازدواج و اهمیت شناخت پیش از ازدواج

شناخت پیش از ازدواج ، عامل تعیین کننده برای دست یافتن به یک ازدواج موفق است. ازدواج انتخابی مهم در زندگی هر فردی است چرا که بعد از این تصمیم گیری حیاتی، کل روند زندگی تان دستخوش بزرگترین تغییرات میشود. تغییراتی که معمولا غیر قابل بازگشت هستند. اینجاست که دوران نامزدی و دوره شناخت قبل از ازدواج نقش تعیین کننده ای ایفا میکند. شناخت پیش از ازدواج و دانستن پیش نیاز ازدواج فرصتی استثنایی است که بتوانید آینده ای زیبا و عشقی جاودان برای خودتان رقم بزنید. ازدواج این امکان را فراهم میکند تا با آسودگی خاطر بیشتری در مسیر آغاز زندگی مشترک قدم بگذارید. در این مقاله درباره راه ها، زمان و موارد مورد اهمیت برای شناخت شریک آینده زندگی صحبت می کنیم.

اهمیت شناخت پیش از ازدواج

شناخت پیش نیاز ازدواج، به تلاش برای شناختن ویژگی ها، خصوصیات و علائق طرفین ازدواج گفته می شود. در واقع دوره قبل از ازدواج، کوشش مشترکی است برای پیدا کردن یک پایه مشترک برای زندگی زناشویی و اطمینان یافتن از فرد مقابل در جهت ایجاد یک رابطه زناشویی و عاطفی مناسبنقش خانواده، اختلافات فرهنگی در ازدواج، اختلافات طبقاتی از جمله مواردی است که در مرحله قبل از ازدواج از اهمیت بالایی برخوردار است.

 راه های شناخت پیش از ازدواج

شناخت قبل از ازدواج از طرق مختلفی صورت می گیرد. بسته به نوع ازدواج، افراد مسیر های متفاوتی را طی می کنند. در ازدواج های سنتی طرفین به صحبت کردن در منزل در مورد برخی مسائل کلیدی کفایت کرده و اگر خانواده های معیارهای هم را بپذیرند، وصلت انجام می شود. برخی دیگر از افراد نیز بعد از طی کردن یک دوره دوستی، تصمیم به ازدواج می گیرند. در این حالت آن ها یک شناخت نسبتا عمیق از هم دارند و شاید در جلسات خواستگاری، صحبت های مهمی نداشته باشند. برخی از خانواده ها هم در بین این دو حالت قرار می گیرند و زمانی را برای شناخت در نظر می گیرند. در این زمان افراد با هم قرار ملاقات های خارج از منزل گذاشته و در مورد مسائل مهم توافق می کنند.

 بررسی پیش نیازهای ازدواج

هر فردی که قصد ازدواج دارد، باید دارای ویژگی های خاصی باشد. این ویژگی ها امر شناخت را تسهیل می کند. اولین ویژگی صداقت است. در صورت نداشتن صداقت، هیچ کدام از مراحل بعدی به خوبی پیش نخواهد رفت. مهم ترین ویژگی فردی که پیش نیاز آمادگی برای ازدواج است، خودآگاهی است. پس از معیار های انتخاب همسر خود آگاه باشید. فردی که خود را به خوبی نشناسد، از نیاز های خود آگاه نباشد، ملاک های روشن و دقیقی برای ازدواج نداشته باشد یا انگیزه های ازدواج خود را تعیین نکرده باشد، نمی تواند فرایند ازدواج را به خوبی طی کند. مسئولیت پذیری و تعهد از ویژگی های دیگری است که فرد جویای ازدواج به آن نیاز دارد و از پیش نیازهای ازدواج میباشد. در نهایت توانایی ارتباط اجتماعی، مهارت حل مسئله و مدیریت هیجانات فرایند شناخت را تسهیل می کنند.

 مدت زمان شناخت پیش از ازدواج

مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به یک شناخت کامل از فرد مقابل به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. محدودیت های فرهنگی و آداب و رسوم خانوادگی شدیدا آن را تحت تاثیر می گذارند. به طور کلی می توان گفت یک بازه حدودا 6 ماهه مناسب است. ولی نوع ارتباط در این 6 ماه از نوع ارتباط هر روزه باید باشد. این بازه باید آن قدری باشد که فرد در شرایط مختلف بتواند فرد مقابلش را ببیند و بسنجد. در طی این بازه اگر رابطه آنقدر عمیق نشود که طرفین درگیر هیچ تعارض و اختلافی نشوند، ممکن است شناخت کاملی از هم به دست نیاورند.

 موارد دارای اهمیت برای شناخت پیش از ازدواج

مسائل زیادی هستند که قبل از ازدواج باید مطرح شوند و در مورد آن ها تصمیم گیری شود. ممکن است طرفین علیرغم  دوستی های قبل از ازدواج، به این مسائل توجه نکرده یا از کنارشان ساده گذشته باشند. هرگونه عدم توافق در مورد این مسائل که به آن خواهیم پرداخت ممکن است در آینده خود را در قالب اختلاف های زناشویی نشان دهد و ازدواج را با شکست مواجه سازد. بهتر است به جای امید به تغییر همسر بعد از ازدواج با طرح مناسب سوالات قبل ازدواج مانع از بروز مسائل پیچیده شوید. پس پیشنهاد می شود به این مسائل بپردازید :

 .1بررسی کردن سرگرمی ها، تفریحات و علائق

سرگرمی و تفریح نقش مهمی در دور شدن از استرس های زندگی ایفا میکند. پس اینکه چطور قرار است با یکدیگر وقت بگذرانید حائز اهمیت هستند. سرگرمی های مشترک با خانواده را بررسی کنید. تعارضات سلیقه ای فرد با خانواده و چگونگی حل آن را مورد سوال قرار دهید.

.2 کاوش کردن باورها و ارزش های دینی

سوال کردن در مورد باور ها و ارزش های اخلاقی فرد و خانواده وی یکی از مهم ترین مواردی است که نباید از آن غافل شد. مرزهای دوستی، تعریف دوستی، موارد قطع رابطه عاطفی با یک دوست شامل چه چیزهایی می شود؟ نظر فرد در مورد رابطه با جنس مخالف و حدود آن را مورد کاوش قرار دهید.

.3 بررسی کردن میزان نیاز به پیشرفت

نظرات فرد مقابل را در مورد اهداف، رشد و پیشرفت های آینده و برنامه های احتمالی وی برای رسیدن به آن ها، بپرسید. بررسی کنید برای او رشد کردن در چه حیطه هایی حائز اهمیت است.

.4 صحبت کردن در مورد میزان نیاز به عشق ورزی

 مهم ترین مسئله ای که باید مورد بررسی قرار دهید، نظر فرد مقابلتان در مورد رابطه صمیمانه با همسر می باشد. سبک عشق ورزی او چیست؟ زبان عشقش کدام است؟ چه چیزهایی را صمیمیت تلقی می کند؟ باورهای اساسی فرد در مورد رابطه جنسی را جویا شوید و از محدودیت ها و پرهیزهایش بپرسید.

.5 معرفی کردن اعضای خانواده

در مورد خانواده اصلی خود صحبت کنید. آن هارا معرفی کنید، جایگاه هر کدام را بیان کنید، شیوه های حل مسئله در خانواده تان و میزان استقلال و نزدیکی افراد خانواده به یکدیگر را برای فرد مقابل روشن کنید. درباره نقش خانواده در ازدواج نیز می توانید مطالعه داشته باشید. انتظارات و توقعاتتان از نوع رابطه تان با خانواده همسرتان را مشخص کنید. چه مرزهایی برایتان اهمیت دارد؟ اگر اختلافی پیش آمد بهترین شیوه حل آن چیست؟ مسائل و تعارضات با آن ها را چگونه باید با همسرتان در میان بگذارید؟

.6موضع گیری مشخص در مورد مسائل مالی

مواضعتان در مورد مسائل مالی در خانواده را کاملا واضح بیان کنید. اهمیت پول و درآمد، برنامه ریزی برای جشن عروسی و مسکن آینده، سهم زن در تصمیم گیری در مورد مسائل مالی، اشتغال زن و ... همگی مسائلی هستند که نیاز به توافق طرفین دارند.

.7مشخص شدن نقش زن و مرد در زندگی مشترک

وظائف زن و مرد در زندگی مشترک از جمله مسائلی است که اگر روشن شود، فرایند زندگی مشترک را تسهیل می کند. بسیاری از مشکلات از عدم توافق بر همین مسئله نشات می گیرد

.8 تصمیم گیری در مورد فرزند و نقش هر یک از زوجین در تربیت او

در مورد فرزندآوری گفتگو کنید. تعداد ایده آل آن ها یا زمانی که برای بجه دار شدن مناسب می دانید بگویید. در صورتی که صاحب فرزند شدید، نقش هر یک در فرزندپروری و رشد او را مشخص کنید

 سخن آخر

به طور کلی انتظار و علایق خود را در زندگی مشترک بیان کنید. موضوعات جنسی یکی از پایه های اساسی هر زندگی مشترکی می باشد. مواضع خودتان را مشخص کنید. بدیهی است که تمام عناوین بالا باید به صورت دو طرفه بیان شوند. یعنی گفتگوی متقابل برای آن ها نیاز است. در مورد هر کدام از آن ها هر دو طرف باید نظر بدهند و نظر فرد مقابل را جویا شوند. در غیر این صورت شناخت کامل حاصل نمی شود. جلسات  مشاوره روانشناسی، با استفاده از  مصاحبه بالینی به منظور بررسی تمام جوانب زندگی زوجین و آموزش مهارت های لازم این امکان را می دهد تا مدت آشنایی ازدواج به کوتاه ترین حد و با کیفیت ترین آن برسد

 شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در تماس باشید و برای دریافت مشاوره آنلاین رایگان گپچه اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:

ازدواج موفق و ۱۱ راز کلیدی برای تجربه آن

دلایل ازدواج، چرا باید ازدواج کرد؟

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید

گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج