شایع ترین اختلالات رفتاری در بزرگسالان


شایع ترین اختلالات رفتاری در بزرگسالان

چنانچه قصد دارید تا با شایع ترین اختلالات رفتاری در بزرگسالان آشنا شوید، این مقاله را با ما همراه باشید. اگر حتی برای چند ثانیه تلویزیون را روشن کنید خواهید دید تبلیغات زیادی مثل تجوزیهای پزشکی و داروهای بدون تجویز، نمایش داده می شود. ظاهرا در زندگی کنونی برای هر دردی یک قرص وجود دارد. اگر هم مسئله شناخته شده در سلامت خود هم ندارید، با مشاهده چند آگهی تبلیغاتی، احتمالا به نتیجه دیگری خواهید رسید. واقعیت مطلب این است که مسائل، مشکلات و اختلالات زیادی هستند که می تواند زندگی شما را تحت الشعاع قرار دهند. البته که این امکان هم وجود دارد که شما از این حقیقت آگاه نباشید. شاید بر این باور باشیم که بسیاری از مشکلات ما خصوصا از نوع رفتاری، نشات گرفته از کودکی ما است در حالیکه همیشه به این شکل نیست.

حالا این سوال به وجود می آید که اصلا اختلال رفتاری به چه می گویند؟   اگر بخواهیم معنی لغوی آن را بررسی کنیم، به اختلالاتی می گویند که رفتارهای مخرب خاصی را به دنبال دارند. این اختلالها آسیب های زیادی را به دنبال دارند که با برخی از آنها آشنا هستید: بی اشتهایی، افسردگی، اختلال کم توجهی. علاوه بر کودکان و نوجوانان، افراد بزرگسال هم در معرض اینگونه از اختلالات هستند.

در این فرصت می خواهیم 10 مورد از شایع ترین اختلالات رفتاری در بزرگسالان را شرح دهیم که بسیاری از آنها را خواهید شناخت. البته همه این اختلالات رفتاری مزمن نیستند و برخی از آنها هم به سادگی درمان نمی شوند. اگر در رفتار خود تیک رفتاری خاصی را مشاهده می کنید که به یکی از این اختلال ها مربوط می شود، می بایست نسبت به این موضوع حساس تر باشید.

1-اعتیاد رفتاری

اعتیاد، کلافی سردرگم است. معمولا اعتیاد را بیماری می دانند اما می تواند به عنوان یک مشکل رفتاری هم قلمداد شود. خصوصا اینکه اعتیاد رفتاری هم وجود دارد. طبق مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، برخی رفتارها مصرف داروهای روانگردان موجب اثرگذاری کوتاه مدت می شوند که با وجود دانستن به سرانجام نامطلوب آنها، رفتاری مداوم را به دنبال دارند. پس این موضوع درست است که شما می توانید به بعضی از تیک های رفتاری که در شما اثرگذاری دارند، اعتیاد پیدا کنید.

2-اسکیزوفرنی

 اسکیزوفرنی نوعی اختلال رفتاری فلج کننده است که مبتلایان به آن، به گونه های مختلف تحت تاثیر قرار می گیرند. این اختلال نوعی اختلال ذهنی مزمن است که طی آن افراد غالبا توهم و مشکلات فیزیولوژیکی را متحمل می شوند. بر اساس آمار علائم این اختلال بین سن 16 تا 30 سال بیشتر شایع است.

3-استرس

همه افراد استرس را تجربه خواهند کرد، اما تا زمانی که این استرس قابل مدیریت بوده و به اختلال رفتاری منجر نشود، نگرانی وجود ندارد. اختلال استرس به طرز عجیبی با افسردگی رابطه دارد و البته که نگرانی هم مثل افسردگی، گونه های مختلفی دارد. اگر فکر می کنید که به اختلال استرس و یا یکی از انواع آن دچار هستید، می توانید تست لیتموس را انجام دهید. تست لیتموس می گوید: اختلال استرس چیزی فراتر از ترس و نگرانی است. فرد مبتلا به اختلال استرس، نگرانی را همواره تجربه خواهد کرد و این نگرانی به مرور فجیع تر خواهد شد. این احساس می تواند در فعالیت های روزانه مانند عملکرد شغلی، تکالیف مدرس و یا روابط، اثرگذار باشد.

4-اختلال کم توجهی بیش فعالی

اختلال کم توجهی بیش فعالی در سالهای اخیر بیشتر شایع شده است که کودکان و بزرگسالان را تهدید می کند. در این اختلال آرام نشستن و متمرکز شدن برای فرد مبتلا، تبدیل به کاری طاقت فرسا می شود. تمرکز از بین رفته و اجازه انجام کاری را هم به همین خاطر نمی دهد.

5-افسردگی

در حال حاضر افسردگی بسیار شایع است به طوری که حتی برخی از افراد نسبت به وجود این بیماری در خود آگاه نیستند. این اختلال مسئله ای مبهم است که عوامل زیادی دارد و شیوه اثرگذاری دقیق آن بر رفتارها هم مشخص نیست. اما اگر افسردگی اصلی را در نظر بگیریم، در نتیجه آن تغییرات رفتاری زیادی پدید می آید. افراد مبتلا به افسردگی گرایش به خوابیدن زیاد داشته و عادات غذایی آنها هم دستخوش تغییراتی می شود به نوعی که توانایی کار کردن و حتی تحصیل را نخواهند داشت.

6-اختلال وسواس فکری

احتمالا این روزها، جوک های زیادی که به این اختلال مربوط می شود را شنیده اید. مثلا اگر شخصی به طرز عجیبی منظم است، چندان هم عجیب نیست که شوخی و کنایه ای در باره اختلال وسواس فکری بشنود. اما این اتفاق برای فرد مبتلا به این اختلال ممکن است ناتوان کننده باشد. به میزان شدت این اختلال، امکان دارد شخص حتی نتواند کار کند و یا ارتباط شخصی برقرار کند.

7-اختلال تغذیه

اختلال تغذیه هم نوعی از اختلالات رفتاری است که در مورد آنها هم مطالب طنزی بیان می شود اما در عین حال اهمیت زیادی دارند. این اختلال هم تفریط دارد و هم افراط یعنی برخی خیلی پرخوری می کنند و بعضی هم بسیار کم می خورند. مثلا نوعی اختلال بی اشتهایی پرخوری عصبی وجود دارد و در صورتیکه به این اختلال ها توجه نشود، مشکلات عدیده ای در سلامت شخص به وجود خواهد آورد و یا حتی به مرگ او می انجامد.

8-ترس

اختلال فوق در افرادی پدید می آید که وقایعی ترسناک را تجربه کرده اند و همچنین افرادی که از مکان های باز ترس دارند. انجمن استرس در آمریکا اعتقاد دارد که نشانه اختلال ترس، امواج هراسی به ظاهر تحریک نشده است که بدون هشدار و علامت به وجود می آیند. ترس از حملات هراس آمیز می تواند حملات دیگر هراس آمیزی را شکل دهد و اینگونه این جریان ادامه دار خواهد بود.

9-اختلال استرس پس از سانحه

این اختلال را هم خیلی از افراد می شناسند. بسیاری از افراد تیم خدماتی بعد از بازگشت از مبارزه، این اختلال را در درون خود احساس می کنند. البته این اختلال در بین قربانیان جنایت های وحشیانه و افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، شایع است. بعضی مواقع این افراد درمان می شوند اما برخی هم مجبور به مدارا با این اختلال تا پایان عمر خود هستند. کابوس، بازگویی حوادث گذشته و افکار ترسناک از جمله نشانه های این اختلال است.

10-اختلال عاطفی فصلی

این اختلال زندگی برخی افراد در نقاط مختلف دنیا را تحت الشعاع قرار می دهد. به گونه ای که تغییر در میزان نور خورشید می تواند زمینه ساز مسائل و مشکلات رفتاری شود. این اختلال یک اختلال فصلی است. محققین بر این باورند که اختلال فوق از ساعت بیولوژیکی و شیمی مغز نشات می گیرد که به دلیل کمبود نور خورشید در فصول سرد خصوصا زمستان، تغییر خواهد کرد. اختلال عاطفی فصلی نوعی از افسردگی است که شدت و یا ابتلا به آن به شرایط زندگی شما وابسته است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مرکز مشاوران آنلاین گپچه با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با اضطراب اجتماعی ؛ علائم و طریقه درمان​

با شوهر غیرتی و بد دل چگونه برخورد کنیم ؟​

 

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+