چه موقع برای حل اختلافات زناشویی به مشاور خانواده مراجعه کنیم؟


چه موقع برای حل اختلافات زناشویی به مشاور خانواده مراجعه کنیم؟

هنگامی زوج برای حل اختلافات زناشویی با همسر خود به مرکز مشاوره خانواده مراجعه می کنند اغلب از من می‌پرسند: ” آیا می توانم ازدواج و زندگی ام را نجات دهم؟ “آیا میتوانید کمکم کنید تا تصمیم بگیرم باید با همسرم زندگی مشترک را ادامه دهم یا تصمیم به طلاق بگیرم؟

پاسخ معمولاً این است که: مشاوره اختلافات زناشویی کار سخت و پیچیده‌ای است و هیچ تضمینی در مشاوره زوج درمانی وجود ندارد. اما در ادامه به مراجعین می گویم: شما فرد عاقلی هستید که زمان خود را صرف مشاوره برای بهبود روابط زناشویی بعد از ازدواج خود کرده‌اید و این نشان می‌دهد شما فرد هدفمندی هستید و برای دستیابی به یک زندگی مشترک موفق تلاش می‌کنید.  بر اساس نظر روانشناسی میزان اثربخشی مشاوره خانواده به‌طور مستقیم به زمان‌بندی و میزان انگیزه زوج بستگی دارد. برای برخی از زوج ها، در واقع این یک مشاوره طلاق است چون آن‌ها کاملاً در ازدواج شان شکست خورده‌اند. به‌عنوان‌مثال، زن یا مرد تصمیم به طلاق و پایان دادن ازدواج شان می‌گیرند و از مشاوره به‌عنوان راهی برای اعلام این مطلب به شریک زندگی خود استفاده می‌کنند. گاهی اوقات نیز مشکلات و اختلافات زناشویی زوج آن‌قدر طولانی و ریشه دار شده که ممکن است مشاور خانواده نتواند کمک به بهبود روابط زن و شوهر و نجات زندگی مشترک زوج کند. همچنین برخی افراد نگرانی و مشکلات زناشویی خود را صادقانه با مشاور خانواده درمیان نمی‌گذارند. علاوه بر این، انتخاب یک مشاور خانواده خوب که تجربه بالایی در کار با زوج ها را داشته و برای هردو طرف انتخاب مناسبی باشد، مهم است. اگر هر دو طرف با زوج درمانگر احساس راحتی ندارند،این موضوع می‌تواند تأثیر منفی بر پیشرفت مشاوره بگذارد و یا ممکن است یکی از زوج به‌طور ناگهانی  جلسات مشاوره را ترک کند. یک عامل اصلی در رضایت از مشاوره خانواده ،زمان‌بندی است. متأسفانه، بسیاری از زوج ها در حل اختلافات خانوادگی و مشکلات زناشویی زندگی مشترک خیلی دیر اقدام به مراجعه به مرکز مشاوره می‌کنند.

 با توجه به تجربیات جان گاتمن ، دکتر روانشناس در امر مشاوره ازدواج و خانواده ، زوج ها قبل از کمک گرفتن از مشاور خانواده، به‌طور میانگین شش سال با مشکلات خانوادگی و اختلافات زناشویی با همسر خود مدارا می‌کنند. چند دقیقه در مورد این آمار فکر کنید. زوج ها به‌طور میانگین شش سال از زندگی مشترک خود را صرف احساس نفرت به همسر و ازدواج خود می‌کنند تا اینکه یاد می‌گیرند چگونه برای حل مشکلات و اختلافات با همسر خود در زندگی مشترک رفتار صحیحی را انتخاب کنند.

پذیرش زوج در حل اختلافات زناشویی

شاید اولین گام در جهت کمک به بهبود روابط و حل اختلافات زناشویی این است که زوج تشویق شوند تا مشکل اصلی در ازدواج خود را بپذیرند و هریک از زوج مسئولیت رفتار خود را بر عهده بگیرند. به‌طوری‌که آن‌ها بتوانند ارتباط صادقانه خود را آغاز کنند، سپس برخی از اهداف را تعیین و بر روی آن اهداف کار کنند. به عقیده این دکتر روانشناس ضروری است زن و شوهر از یکدیگر انتظارات معقول و منطقی داشته باشند . درغیراینصورت می‌تواند یک چالش بحث‌برانگیز در زندگی مشترک ایجاد کند. به خصوص در خانواده ای که زوج هر دو شاغل و صاحب فرزند هستند. به نظر این دکتر روانشناس این مهم است که زوج ها تضادها و اختلافات با همسر خود را به‌عنوان بخشی اجتناب‌ناپذیر دریک رابطه عاشقانه و متعهدانه بپذیرند. به‌هرحال، در هررابطه زناشویی فرازونشیب های خاصی وجود دارد و وجود اختلاف با همسر در ازدواج بخشی جداناپذیر از زندگی زناشویی است. البته هنوز زوج هایی هستند که متاسفانه مشکلات و اختلافات زناشویی خود را نادیده می‌گیرند تا وقتی‌که این اختلافات منجر به نابودی ازدواج و آسیب به فرزندان می‌شود.

میشل وینر دیویس نویسنده کتاب درمان طلاق ( هفت مرحله برای حفظ  ازدواج ) توضیح می‌دهد، نادیده گرفتن مشکلات و اختلافات در روابط زناشویی نه‌تنها کمک به حل مشکلات زندگی مشترک نمی‌کند بلکه موجب تشدید اختلافات زن و شوهر می‌گردد. این مشاور خانواده معتقد است سرکوب احساسات و افکار منفی، فرصتی برای بهبود رفتار همسر شما فراهم نمی‌کند. یکی از رموز دستیابی به ازدواج موفق این است که در صورت دعوا با همسر عادلانه و عاقلانه رفتار کنید و بین مسائل کم‌اهمیت و مهم در زندگی مشترک تمایز قائل شوید. دکتر جان گاتمن در پرفروش ترین کتاب خود به نام هفت اصل دستیابی به یک ازدواج موفق بیان می‌کند، زوج های موفق در مواجه با تضادها و اختلافات زناشویی زندگی مشترک بسیار خوب و عادلانه رفتار می‌کنند به‌طوری‌که این اختلافات برای آن‌ها شبیه به سرگرمی و شوخی است. گاتمن مطالعات پیشگامانه ای را برای نشان دادن تفاوت‌های قابل‌اندازه‌گیری زوج های خوشبخت با زوج هایی که ازدواج ناموفق داشته و از زندگی مشترک خود احساس نارضایتی می کنند، منتشر کرده است. او در کتاب زوج درمانی خود می‌نویسد: نباید چنین فکر کرد که زوج های شاد و خوشبخت هرگز عصبانی نمی‌شوند یا با همسر خود هیچ اختلاف ندارند، بلکه زمانی که آن‌ها با همسر خود اختلاف پیدا می کنند، احساسات خود را کنترل کرده و با برقراری ارتباط موثر با همسر اقدام به حل مشکلات زناشویی می‌کنند. در یک ازدواج موفق زوج در برخورد با اختلافات زناشویی به‌جای اینکه در مقابل هم حالت تهاجمی بگیرند و از یکدیگر ناراحت شوند، مشکلات خود را با حفظ احترام به همسر و با علاقه حل می‌کنند.

 هفت نکته برای حل اختلافات زناشویی در زندگی مشترک
  • یک فضای آرام ایجاد کنید و به‌طور منظم با همسر خود وقت بگذرانید: این‌گونه شما می‌توانید در مورد خواسته‌ها و اهداف زندگی‌ مشترک با هم صحبت کنید.
  • اهداف شخصی و چیزهایی را که علاقه به انجام دادن دارید،مانند سرگرمی‌ها و دل‌بستگی‌های خود را رها نکنید: این رهایی فقط موجب احساس خشم در شما می‌شود.
  • از خواسته‌ها و انتظارات همسر خود پشتیبانی کنید: این موضوع را بپذیرید که شاید همیشه علایق مشترک با همسر خود نداشته باشید. به حریم خصوصی همسر خود احترام بگذارید و اجازه دهید زمانی را برای سپردن به کارهای شخصی خود تنها باشد.
  • مهارت حل اختلاف با همسر خود را یاد بگیرید: هرگز احساس خشم و ناراحتی خود را نادیده نگیرید زیرا همین احساسات منفی می‌تواند باعث نابودی و شکست ازدواج شود. زوج هایی که تلاش می‌کنند ناراحتی و مشکلات با همسر خود را نادیده بگیرند، در معرض خطر یک رابطه مرداب گونه هستند که می‌تواند ازدواج آن‌ها را به طلاق و جدایی بکشاند.
  • باهمسر خود گفتگوی آزاد داشته باشد: به خواسته‌های شریک زندگی خود گوش دهید و در مورد نکاتی که برایتان مبهم است از او توضیح بخواهید. از اقدام به تهدید، فحاشی و بیان حرف هایی که بعداً از عمل خود احساس پشیمانی خواهید کرد بپرهیزید.
  • از مقصر دانستن همسر خود اجتناب کنید: مسئولیت اشتباه خود را بر عهده بگیرید و بپذیرید که همه انسان‌ها به‌نوعی نقص‌هایی دارند. دفعه بعد که با شریک زندگی‌ خود اختلاف و مشکل داشتید، قبل از اینکه او را سرزنش کنید، اول احساس درونی خود را بررسی کنید.
  • برای تغییر رفتار همسر خود زندگی مشترک واقع‌بین باشید: مثلاً انتظار نداشته باشید بعد از یک جلسه مراجعه به مرکز مشاوره تمام مشکلات و اختلافات زناشویی شما حل شود. حل مشکلات زن و شوهر مستلزم صرف زمان و تقویت مهارت های ارتباطی در زندگی مشترک است.

زوج می‌توانند با یادآوری به هم با توجه به اصول هدایتی دکتر جان گاتمن از تعاملات مثبت بیشتری در رابطه خود بهره‌مند شوند.( نسبت پنج به یک). به‌عبارت‌دیگر، برای هر تجربه منفی در زندگی مشترک،پنج اتفاق مثبت اضافه کنید. از عشق و محبت همسر خود سوءاستفاده نکنید و این ذهنیت را در خود به وجود آورید که تفاوت‌ها و اختلافات زناشویی می‌تواند باعث ایجاد عشق و علاقه در زندگی مشترک شود. درنهایت بدانید که فقط شما مسئول خوشبختی در زندگی‌تان هستید.

به‌علاوه, دکتر گاتمن عبارت “پذیرش یکدیگر” را برای توصیف اینکه زوجین چگونه یاد می‌گیرند نسبت به پیشنهاد‌های یکدیگر واکنش مثبتی نشان دهند را در مقابل عبارت”بی محلی”که شامل نادیده گرفتن نظرات شریک زندگی یا خود را مشغول کاری نشان دادن را به مراجعین خود در جلسات مشاوره می‌آموزد.

این مشاور خانواده می‌افزاید: پذیرش همدیگر نوعی سلاح مخفی در مقابله با عواملی از قبیل تحقیر, انتقاد، سرزنش و انکار ( عواملی که می‌توانند هر رابطه ای را نابود کنند) است.

  • اگر مشکلات در روابط زناشویی به‌موقع شناسایی شوند و زوج آن را بپذیرند، فرایند تغییر در رفتار برای حل مشکل می‌تواند آغاز شود.
  • یک زوج با انگیزه می‌تواند مشکلات خود را از دیدگاه متفاوتی ببیند و راه‌های جدیدی برای شناسایی و حل اختلافات با همسر درنتیجه بهره‌گیری از راهنمایی‌های یک مشاور خوب پیدا کند.
  • زوج ها می‌توانند تصمیم به بهبود روابط عاطفی و زناشویی در ازدواج بگیرند یا دلایل خود برای تصمیم به طلاق و پایان دادن ازدواج شان را برای همسر خود بیان کنند.

در پایان،دکتر جان گاتمن به زوج یادآوری می‌کند دوستی و صمیمت زوج همانند چسبی است که می‌تواند یک ازدواج را حفظ کند. زوج هایی که به‌طور دقیق یکدیگر را می‌شناسند و به‌خوبی در مورد علایق، تنفرات ،خواسته‌های شخصی،امید و رؤیاهای همسر خود آگاه اند را زوج‌های موفق و خوشبختی می‌داند.

جهت کسب اطلاع بیشتر و ارتباط با مشاورین  و مرکز مشاوره آنلاین گپچه با ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید: 

با شوهر غیرتی و بد دل چگونه برخورد کنیم ؟

مشاوره خانواده تلفنی​

نظرات کاربران

مژگان:

منم ۷سال زندگیمو با مشکلات زیادی بدون مراجعه به یک روانشناس با شوهرم گذروندم، شاید اوایل میتونستم راه درستی وبهتری مشاور بهم نشون بده

1399/5/2


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+