اشتباه در استفاده از ماسک


اشتباه در استفاده از ماسک

از توصیه‌های مهم روزهای کرونایی استفاده از ماسک است اما استفاده از این پوشش هم زمانی می‌تواند موثر واقع شود که به‌درستی به کار رود. در ادامه چند اشتباه در استفاده از ماسک را با هم مرور می‌کنیم.

حتما بخوانيد: ضدعفونی کردن ماسک_ روش صحیح ضدعفونی‌کردن انواع ماسک صورت

1- سوراخ کردن ماسک

درست کردن یک حفره در ماسک که اجازه‌ خوردن و نوشیدن را به شما دهد شاید راه حل جالبی برای مواقعی به نظر برسد که می‌خواهید در بیرون غذا بخورید و در عین حال از خودتان مراقبت کنید، اما اثربخشی ماسک را به‌‌شدت کاهش می‌دهد. وقتی سوراخ بزرگی در ماسک ایجاد می‌کنید قطرک های تنفسی خود را در هوا پخش می‌کنید.

2- پایین کشیدن ماسک تا زیر بینی

هدف از زدن ماسک در اصل این است که از دیگران در برابر قطرک‌های تنفسی خود محافظت کنیم و وقتی فقط دهان خود را با ماسک می‌پوشانیم درست است که جلوی قطرک‌هایی که هنگام صحبت کردن یا سرفه کردن تولید می‌شود گرفته می‌شود، اما قطرک‌های ریزتری را از طریق بینی خود در هوا پخش می‌کنیم.

حتما بخوانيد: تفاوت ها و شباهت های آنفلوانزا با کرونا ویروس چیست؟

3- آویزان کردن ماسک از آینه خودرو

درصورتی‌که افراد ماسک‌های استفاده شده خود را داخل خودرو نگهداری کنند سلامت دیگران را به خطر خواهند انداخت، زیرا ویروس کرونا که به سرعت از طریق مخاط بینی و دهان منتقل می‌شود توانایی این را دارد که ساعت‌ها و روزها روی سطوح مختلف بماند و همچنین یکی از شروط مهم انتقال ویروس کرونا فضای بسته‌ای مانند داخل خودرو است.

ماسک استفاده نشده را هم نباید بدون بسته‌بندی و پوشش مناسب نگهداری کرد زیرا امکان آلوده شدن آن به ویروس کرونا از راه های مختلف و به خطر انداختن جان افراد وجود دارد. ماسکی که به مدت ۳ تا۴ ساعت استفاده شود به هیچ عنوان قابل مصرف مجدد نخواهد بود.

4- پایین کشیدن ماسک تا زیر چانه

در این حالت هم فردی که ماسک زده و هم اطرافیانش کاملاً در معرض بیماری خواهند بود. بدتر آن که با این کار خطر انتقال میکروب‌های روی سطح بیرونی ماسک به دور صورت هم وجود دارد.ممکن است هر بار که ماسک را بالا و پایین می‌کنید، ویروس‌های روی ماسک از طریق انگشتان‌تان به بینی شما منتقل شود.

حتما بخوانيد: چگونه با اضطراب ناشی از همه گیری کرونا مقابله کنیم؟

5- نامناسب بودن جنس ماسک

کار ماسک به دام انداختن قطرک‌هایی است که با تنفس خود بیرون می‌دهید، پس ماسک هر چه جلوی قطرک‌های بیشتری را بگیرد، اثربخشی بیشتری خواهد داشت. ماسک ایده آل ماسکی است که از یک جنس راحت و قابل تنفس (مثلاً نخی) برای درست کردن آن استفاده شود و بهتر آن است که از دست کم دو لایه پارچه درست شده باشد.استانداردترین ماسک هم ماسک‌های سه لایه پزشکی هستند.

6- استفاده از محافظ صورت به‌جای ماسک

محافظ‌های صورت برای محافظت از افراد در برابر قطرک‌ها طراحی شده است، بنابراین اگر کسی در صورت شما سرفه کند از شما در برابر قطرک‌های واقعاً بزرگ محافظت خواهد کرد اما قطرک‌های کوچک‌تر همچنان می‌تواند از طریق هوا جا به جا شود و خود را به زیر محافظ برساند. تنها کاری که محافظ‌ صورت می‌کند و ماسک نمی‌کند این است که از چشم‌های ما محافظت می‌کند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در مركز مشاوره آنلاين  گپچه و اينستاگرام گپچه  در تماس باشید.

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+