نکاتی راجع به روابط جنسی و میل جنسی که بهتر است بدانید


نکاتی راجع به  روابط جنسی و میل جنسی که بهتر است بدانید

آلفرد کینزی از محققین و پژوهشگران روابط جنسی می گوید: تنها نقطه مشترک در میل جنسی، تنوعی است که در آن وجود دارد.

میل انسان به برقراری رابطه جنسی یک امر بدیهی و حیاتی است که چرا که انسان ها برای بقای نسل خود به آن احتیاج دارند. با اینکه گرایش به رابطه جنسی بسته به شرایط زندگی و میزان رضایت از رابطه کم و زیاد می شود، اما با این حال روابط جنسی ابزاری برای برقراری ارتباط، ایجاد صمیمیت، لذت و حتی تسکین دردهای افراد است.

رابطه جنسی ممکن است با فردی که او را دوست دارید به علل مختلف مانند حس زنده بودن، جذاب و عزیز شدن، ایجاد صمیمیت و لذت بخشی شکل گیرد.

از آنجا که حالات و رفتار بدن به مرور زمان دچار تغییراتی می شوند، لذا بیشتر افراد در مقطعی از زندگی خود دچار مشکلات جنسی می شوند. با اینکه شاید روابط جنسی و سکس یکی از سخت ترین مباحثی باشد که زوجین تمایل به گفت و گو در مورد آن دارند، اما قطعا مسئله ای است که از طریق آن موجبات نزدیک تر شدن آنها به یکدیگر را فراهم می کند.جهت ارتباط با کارشناسان گپچه و دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

تفاوت های سیاسی و فرهنگی افراد، چیزی است که همیشه در بطن این روابط وجود داشته اند اما همه درباره یک عقیده اتفاق نظر دارند و آن هم این است که رابطه جنسی انسان را سرزنده کرده و زندگی نسل آینده نیز به آن وابسته است.

میل جنسی چگونه پدید می آید؟

نیمی از میل جنسی به زندگی و نیم دیگر نیز به روانشناسی مربوط می شود. این میل همان قدر که غیرقابل پیش بینی است، به همان میزان مرموز و اسرارآمیز هم هست و در زن ها و مردها در حالات مختلف پدید می آید. برانگیختگی جنسی در مردان زودتر از میل جنسی ظاهر می شود حال اینکه در زنان میل جنسی است که زودتر از برانگیختگی و واکنش نشان دادن به صمیمیت، ارتباطات عاطفی به وجود می آید.

محققین همواره در پی پیدا کردن عوامل موثر بر میل جنسی هستند. عوامل زیستی مانند حس عصبی که میل جنسی را به وجود و یا آن را سرکوب می کند و علت های روانشناختی مانند عاطفه و ارتباطات هستند. رایحه و بو نیز به طور مخفی نقش خود را در جذب افراد بازی می کند. طبق تحقیقات زن ها جذب مردانی می شوند که عطر طبیعی بدن آنها نشان دهنده ژنیتکی متفاوت از ژنتیک اوست.

کم بودن گرایشات جنسی نیز در هر دو شایع است. این مشکل را می توان با چند دقیقه گفتگو، صرف زمان برای یکدیگر و صحبت درباره رابطه جنسی، حل کرد.

چه چیزی باعث برانگیختگی جنسی می شود؟

لذت سکس و رابطه جنسی نشات گرفته از دلایل مختلفی مانند ترشح مواد شیمیایی مانند اکسیتوسین و دوپامین حین ارگاسم و ترشح هورمون های بدنی و حس ارتباطی که از طریق ماساژ، نوازش و بغل است.

فعالیت های مختلفی هستند که برای افراد در رابطه، جذابیت دارند اما یک روش است که جذابیت ندارد. مردان از طریق شیوه های بصری تحریک شده و حدود 90 درصد آنها به استفاده از پورن اقرار کرده اند. آنها دلیل استفاده خود از پورن را نداشتن شریک جنسی برای برقراری رابطه با آن و در میان گذاشتن تفاوت در سلیقه و میل جنسی عنوان کرده اند چرا که در مورد لذت های جنسی با یکدیگر صحبت نکرده و یا اینگونه راحت تر هستند.

بسیاری از افراد رفتارهایی را انجام می دهند که زمانی آنها را غیرعادی می خوانند، مانند رابطه ارباب و برده و دخول مقعدی. محققان انعطاف پذیر بودن در رابط جنسی را سالم تلقی می کنند و آن را زمینه ساز تقویت رابطه می دانند. آنها اختلال در روابط را زمانی می دانند که رابطه میان آنها به آسیب و یا پریشانی یک یا هردوی آنها و یا رفتارهای اجباری منجر شود، یعنی شخص فقط به این شکل از نظر جنسی تحریک می شود.

اعتیاد جنسی را معمولا گرایش شدید نسبت به سکس می دانند چرا که طبق تحقیقات، شاید این گرایش  بیشتر به محیطی اخلاقی و یا مذهبی که فرد در آنجا زندگی می کند، وابسته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اعتیاد جنسی با ما همراه باشید.

رابطه جنسی در طول عمر چه تغییراتی به خود می بیند؟

این رفتارها در گذر زمان و سن با توجه به تجربه و روابط افراد، دستخوش تغییراتی می شود. البته با توجه به نوع جنسیت مرد و زن نیز این روند تغییر متفاوت است.

امکان دارد هنگامی که زن ها برای نخستین بار جذابیت جنسی را درک می کنند، برای تغییر دید خود از لحاظ فرهنگی در رابطه با رفتار جنسی و بی بندوباری دچار مشکلاتی بشوند. بالا رفتن سن موجب تقویت اعتماد به نفس و مهارتهای ارتباطی او می شود که زندگی جنسی او را بهبود ببخشد. معمولا مردان جوان نسبت به نحوه عملکرد در هنگام رابطه جنسی، اندازه آلت جنسی و یا انزال زودهنگام اضطراب دارند و این اضطراب بر روابط آنها حین سکس تاثیرگذار است. مردان همچنین با افزایش سن مشکلات عدیده ای مانند نعوظ و برانگیختگی پیدا می کنند.

طبق گزارش زوجین، اوج لذت جنسی میان آنها در 30 تا 40 سالگی رخ می دهد اما بیشتر زوج های مسن احساس رضایت عمیق تری از رابطه جنسی خود دارند. اگر افراد بتوانند با تغییراتی که در آنها به مرور زمان ایجاد می شود، خود را هماهنگ کنند، قادر خواهند بود از سکس تا پایان عمر خود نهایت لذت را ببرند. به این معنی که دخول کمتر شود و بیشتر به ماساژ و نوازش و لمس و رابطه دهانی پرداخته شود.

اختلالات مختلف جنسی چیست؟

چون جذابیت جنسی، دامنه گسترده ای دارد، لذا بیشتر رفتارها، ترجیحات و ویژگی ها در دسته فعالیت های سالم قرار می گیرند. رفتار جنسی زمانی اختلال تلقی می شود که بی قراری شدید را به دنبال داشته باشد یا جان دیگری را به خطر بیندازد یا اجبار با آن همراه باشد.

اختلالات جنسی را مجموعه ای از انواع مختلف تجربه ها و موقعیت ها می دانند. به ناتوانی مرد در نعوظ، اختلال نعوظ می گویند. چنانچه برانگیختگی جنسی شخص به فانتزی ساختن یا همکاری در رفتار جنسی غیرمعمول یا بیش از حد وابسته باشد، نابهنجاری جنسی شکل گرفته است.

چنانچه میل جنسی به مدت بسیار زود پدید نیاید، اختلال میل جنسی نام گرفته می شود. یا اگر زین نتواند به ارگاسم برسد، اختلال ارگاسم تعریف خواهد شد و منظور از درد واژن و لگن یا اختلالات دخول، ناشی از تجربه درد شدید هنگام سکس از واژن است.

کلام آخر

در بالا با اصول اصلی و پایه رابطه جنسی آشنا شدید و اختلالات ناشی از آن و مشکلات پیرامون آن را هم شناختید. برای حل مشکلات این چنینی یا اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با کارشناسان مرکز مشاوره گپچه در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: 

انواع مشکلات جنسی و اصول درمان آن

راه های تشخیص خیانت مردان

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

سعید :

عالی

1399/9/30


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+