آشنایی با اضطراب اجتماعی ؛ علائم و طریقه درمان


آشنایی با اضطراب اجتماعی ؛ علائم و طریقه درمان

احتمالا در محیط پیرامون خود افرادی را دیده اید که هنگام حضور در جمع استرس وجود آنها را فرا می گیرد یا حتی قادر به سخن گقتن نیستند. حتی بعضی از این افراد مهارت زیادی در صحبت دارند اما در جمع این مهارت آنها خنثی می شود. همواره سعی بر این دارند که از حضور در جمع خودداری کنند و همیشه استرس دارند. اگر نسبت به ترک جمع موفق نشوند استرس زیادی به سراغشان می آید که برای آنها غیرقابل تحمل است. این نوع اختلال را اضطراب اجتماعی یا فوبیای اجتماعی گویند. در بالا اشاره شد که  افراد مبتلا به این اختلال از حضور در جمع خودداری کرده و از حضور در هر اجتماعی که اضطراب را برای آنها به دنبال دارد، خودداری می کنند.

آنها فکر می کنند که دیگران نسبت به خودشان دید منفی داشته و یا او را مسخره می کنند. به همین خاطر از صحبت در جمع کناره می روند و از چنین شرایطی دوری می کنند. مبتلایان به اضطراب اجتماعی از حضور در اجتماعات مختلف مضطرب شده و نشانه هایی مانند لرزش، تپش قلب، تعریق، گرفتگی ماهیچه و سرخ شدن و سردرگمی در آنها ظاهر می شود.

علائم اضطراب اجتماعی

همانند اختلالات دیگر، اضطراب اجتماعی نیز علائمی دارد که روانشناسان به تشخیص آنها می پردازند. این علائم عبارتند از:

افراد مبتلا به این اختلال زمان حضور در جمع و در معرض توجه دیگران، مضطرب شده و مثلا زمان گفت و گو با دیگران، خوردن با دیگران و... استرس و دلهره دارند. این اختلال حتی در کودکان هم دیده می شود. به گونه ای که علاوه بر احساس اضطراب هنگام حضور در جمع بزرگسالان، در جمع های کودکانه و همسالان خود نیز چنین احساسی را دارند.

علامت دیگر این اختلال این است که فرد همواره از مسخره شدن، شرمگین شدن و مورد بی اعتنایی و بی اعتمادی افراد، ترس دارد. به بیان دیگر او از انجام کارهایی که او را نزد دیگران ناراحت می کند یا موجب مسخره کردن او می شود، ترس دارد. بیشتر اجتماع ها برای اینگونه افراد استرس به دنبال دارد و او سعی بر دوری از اجتماعات دارد تا بتواند از اضطراب ناشی از آن جلوگیری کند.

البته این اضطراب به حدی زیادی است که متناسب با آن موقعیت نیست. به گونه ای که نمی توان هر استرس در جمع را نشانه اضطراب اجتماعی دانست بلکه اضطرابی نشانه این اختلال است که مداوم باشد و بیش از 6 ماه به طول بیانجامد.

قدرت این اضطراب آنقدر زیاد است که او را از حضور جمع های خانوادگی، کاری، اجتماعی و تحصیلی منع می کند. البته لازم به ذکر است که بعضی این اختلالات روانی علائمی شبیه به فوبیای اجتماعی دارند. مثلا اختلال وحشت زدگی، بادی دیسمورفیک و یا اختلال طیف اتیسم نیز نشانه های مشابهی دارند که تشخیص آنها توسط روانشناس انجام می گیرد.

درمان اضطراب اجتماعی

اولین قدم برای درمان اضطراب اجتماعی مراجعه به روانشناس است. او با بهره گیری از شیوه های متعددی این اختلال را ریشه یابی کرده و به سوی درمان آن قدم بر می دارد. دارودرمانی و روان درمانی دو نوع درمانی هستند که برای این اختلال استفاده می شود.

دارو درمانی اختلال اضطراب اجتماعی

داروهایی که برای اضطراب اجتماعی توصیه می شود، قادر هستند تا علائم آن را کاهش داده و یا این اختلال را تضعیف کنند اما برای نهایی کردن روند درمان و اوج گیری دوباره این اختلال، روان درمانی لازم است.

داروهایی برای اختلال اضطراب اجتماعی توصیه می شوند که عبارتند از: بازدارنده های مختلف مانند جذب سروتوئین، مونوامین اکسیداز.

توجه به این نکته لازم است که زمانی افراد مجاز به استفاده از این داروها هستند که توسط پزشک تجویز شده باشند.

روان درمانی اختلال اضطراب اجتماعی

تا به امروز، شیوه های درمانی مختلفی برای این اختلال به کار گرفته شده است که در این شیوه ها، روش درمان شناختی رفتاری یا CBT بسیار سودمند واقع شده است. در کنار این روش، روانکاوی، نوروفیدبک و گروه درمانی نیز اثرات مثبتی داشته اند.

برای درمان اختلال اضطراب اجتماعی خانواده و اطرافیان شخص بیمار، نقش کلیدی دارند و باید از طریق حمایت روحی و روانی او، زمینه ساز درمان این اختلال در او شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان و مشاورین آنلاین گپچه با ما در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

7 علامت احتیاج افراد به روانشناس​

فوبیا، ترسی شدید و بی تناسب با واقعیت خطر​

 

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

شهلا داوری:

چقدر خوب توضیح داده احسنت ب شما

1399/10/5


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+