ترک ریتالین | معرفی بهترین روش های ترک اعتیاد به ریتالین


ترک ریتالین | معرفی بهترین روش های ترک اعتیاد به ریتالین

آیا ترک ریتالین نیز مانند سایر مواد اعتیادآور دشوار است؟ ریتالین یک داروی محرک برای درمان اختلال بیش فعالی است اما به دلیل اثراتی که بر مغز می‌گذارد بسیاری از دانشجویان و کسانی که در رقابت فکری هستند از آن برای افزایش کارکرد مغزیشان استفاده می‌کنند. اغلب این دست از مصرف‌کنندگان ریتالین، در آغاز جهت افزایش تمرکز و از بین بردن خواب‌آلودگی شب امتحان به توصیه دوستان ریتالین را مصرف می‌کنند اما بعد از مدتی مصرف داروی ریتالین از کنترلشان خارج شده و احساس می‌کنند به آن وابسته شده‌اند، به طوری که کنار گذاشتن و ترک ریتالین برایشان تبدیل به یک معضل می‌شود. اگر این مسئله برای شما یا اطرافیانتان نیز مشکلاتی ایجاد کرده است در ادامه این مقاله به توضیحات جامعی در مورد روش‌های ترک ریتالین پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما سودمند باشد. 

ریتالین چه دارویی است؟

ریتالین (متیل‌فنیدات) نوعی داروی محرک است که توسط متخصصان اعصاب و روان معمولاً برای درمان اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی (ADHD) تجویز می‌شود. داروی ریتالین در دسته مواد محرک قرار می‌گیرد و از نظر شدت اثرگذاری و عوارض در میانه طیفی قرار دارد که یک طرف آن کافئین و در طرف دیگر موادی با اثرات شدید مانند کوکائین، MDMA (اکستازی) و مت‌آمفتامین (شیشه) قرار دارند.

گروه مشاوره گپچه با ارائه خدمات پژوهشی و علمی در زمینه مشاوره بخصوص اختلالات رفتاري می تواند پاسخگوی سوالات تمامی افراد شامل باشد. اگر ابهام یا سوالی در انتخاب مسیر خود دارید می توانید برای راهنمایی و دریافت مشاوره اعتیاد از مشاوران ما کمک بگیرید.

اثرات مصرف ریتالین

به دلیل خواص تحریک‌کنندگی سیستم خودمختار مغز توسط ریتالین، این دارو در افراد مبتلا به بیش‌فعالی باعث افزایش توجه و حافظه، احساس آرامش و تمرکز بیشتر می‌شود. در افرادی که مبتلا به اختلال خاصی نیستند، ریتالین اثراتی شبیه به دیگر مواد محرک دارد. کاهش نیاز به خواب، افزایش دقت و تمرکز، افزایش هوشیاری، کاهش اشتها و وزن از جمله اثراتی است که باعث جذابیت داروی ریتالین برای دانشجویان و افرادی می‌شود که به خاطر شیفت‌های شب‌کاری مجبور به بیدار ماندن طولانی هستند. همچنین اثراتی مانند سرخوشی و انرژی بالا و حالت لذت شدید بعد از مصرف دوز بالای داروی ریتالین نمایان می‌شود که اثری شبیه به مصرف کوکائین و یا شیشه دارد. اما ریتالین مانند هر ماده اعتیادآوری بعد از مدتی علائم تحمل را ایجاد می‌کند. به این معنی که دیگر مصرف دوز قبلی دارای نتایج دلخواه نیست و فرد مجبور است دوز مصرفی خود را بالا ببرد، او نیاز دارد تا ماده را صرفا برای باقی ماندن در وضعیت روانی عادی خود مصرف کند.

اعتیاد به ریتالین و علائم آن

افرادی که به سوءمصرف ریتالین بدون تجویز پزشک یا بدون توجه به دستور پزشک روی می‌آورند، پس از مدتی مقدار و نحوه مصرف داروی ریتالین از دستشان خارج می‌شود و به فکر قطع مصرف یا کاهش مصرف این ماده می‌افتند. علائم نشان دهنده اعتیاد به ریتالین موارد زیر را در بر می گیرد.

- بروز تغییراتی در اشتها و کاهش وزن

- بی قراری 

-سرگیجه

- احساس خستگی مزمن

-افسردگی

- سردرد

- تعریق

- بی خوابی 

- اختلالات بینایی 

- افزایش ضربان قلب 

- دردهای شکمی

علائم ترک ریتالین 

در صورتی که ریتالین به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک به طور اعتیاد آمیزی مصرف شود، کنار گذاشتن آن نیز منجر به علائم ناخوشایندی می‌شود. از جمله علائم ترک ریتالین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

- عدم توانایی در تمرکز

- خواب‌آلودگی، خستگی و بی‌خوابی

- افزایش اشتها و وزن

- تحریک‌پذیری و پرخاشگری

- نوسانات خلقی

-افسردگی

- یبوست

- نامنظم شدن ریتم ضربان قلب

در بسیاری از موارد افراد برای رها شدن از این علائم ناخوشایند به مصرف مجدد ریتالین روی می‌آورند.

چرا باید برای ترک ریتالین اقدام کنیم؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید چیزهایی را که با ترک ریتالین به دست می‌آورید و از دست می‌دهید را با فواید و مضرات مصرف مقایسه کنید. لیستی از این موارد تهیه کنید و به هر کدام امتیازی برای درجه اهمیتشان بدهید همچنین مشخص کنید که این پیامدها تا کی ادامه دارند.

برای مثال در قسمت مضرات ترک ریتالین می‌نویسید که اگر ریتالین را ترک کنم دیگر حالت سرخوشی را تجربه نمی‌کنم و تمرکزم کاهش پیدا می‌کند و در قسمت فوائد ترک ریتالین می‌نویسید که اما حالت سرخوشی تنها چند دقیقه طول می‌کشد و کاهش تمرکز فقط مربوط به چند روز اول ترک است. یا آن که اگر ریتالین را کنار بگذارم بدنم سالم می‌ماند و بیشتر زمانم صرف تهیه و مصرف ریتالین نمی‌شود و این اثر تا بلندمدت یا همیشه باقی می‌ماند. در کنار این روش توصیه می‌کنیم فهرستی از ارزش‌ها و مسائل مهم زندگی خود را تهیه کنید و بنویسید که مصرف یا عدم مصرف ریتالین بیشتر در رسیدن به کدام یک از این اهداف و ارزش‌ها به شما کمک می‌کنند.

آیا داروهای گیاهی و تغذیه‌درمانی به ترک ریتالین کمک می‌کند؟

جایگزین کردن ماده ریتالین با داروهای گیاهی مانند جینکو یا گیاهانی مانند ریشه سوسن اصغر و گیاه آب‌قاشقی در بعضی منابع توصیه شده است. اما به دلیل اطلاعات محدود و تحقیقات کمتر در این زمینه توصیه می‌شود بدون مشورت با پزشک متخصص، این داروهای گیاهی را مصرف نکنید.

با این حال در نظر داشته باشید که رسیدگی به سلامت جسمی به وسیله تغذیه مناسب به تسریع در بهبود پس از ترک مصرف کمک فراوانی می‌کند. برای مثال گردو، گوجه فرنگی، زنجبیل و عدس حاوی مواد معدنی و چربی‌های مفیدی هستند که مواد مصرفی اصلی مغز را تشکیل می‌دهند و به همین دلیل در مسیر ترک ریتالین بسیار مفید هستند. همچنین استفاده از مواد غذایی دارای امگا 3 مانند ماهی و کتان و غذاهای حاوی فلاونوئیدها از جمله چای سبز و مرکبات به افزایش قدرت تمرکز و حافظه کمک می‌کنند و برای بهبود علائم ترک و جبران آسیب‌های مواد مفید هستند. مصرف ریتالین همچنین آسیب زیادی به کبد می‌زند و عملکرد سم زدایی آن را دچار اختلال می‌کند. سیر، پیاز، کلم، چغندر و لیمو خوراکی‌هایی هستند که به بازسازی عملکرد کبد کمک می‌کنند و بهبودی را تسریع می‌بخشند.

ترک ریتالین با سم زدایی

اولین قدم برای ترک اعتیاد، سم‌زدایی از آن ماده است. در واقع سم زدایی به معنای از بین بردن وابستگی جسمی به ماده و گذراندن علائم ترک است. برای کاهش علائم ترک برخی ماده‌ها داروهایی تجویز می‌شود که به اصطلا ح داروهای نگهدارنده نامیده می‌شوند. اما متاسفانه  برای قرص ریتالین و ترک مواد محرک داروی نگهدارنده‌ای وجود ندارد.

ترک ریتالین | روش‌های بستری و سرپایی

برای ایجاد محیطی امن و بدون مواد و همچنین ارائه همزمان مشاوره‌های درمانی طرح‌های بستری 24 ساعته به نام درمان بازپروری طراحی شده‌اند که معمولا 30 روز به طول می‌انجامد و توسط مراکز درمانی یا خانه‌های بهبودی (کمپ‌ها) ارائه می‌شوند. این برنامه‌های بستری به دلیل نظارت پزشکی و تخصصی و مراقبت از علائم ترک مانند کنترل خطر خودکشی در اثر افسرگی فرد، به سم‌زدایی در محیط خانه ترجیح داده می‌شوند.

در روش‌های سرپایی درمانجو به مدت معینی مانند 9 ساعت در هفته (بستری سرپایی حاد) یا 20 ساعت در هفته (بستری جزئی) در بیمارستان و مراکز مربوطه حاضر می‌شود و خدمات مشاوره فردی یا گروهی همراه با مراقب‌های پزشکی را دریافت می‌کند.

ترک ریتالینروش‌های روانی و اجتماعی

متخصصان درمان اعتیاد باور دارند که جنبه روانی وابستگی به مصرف مواد 97 درصد بیماری اعتیاد را تشکیل می‌دهد و جنبه جسمی اعتیاد تنها 3 درصد از بیماری را شامل می‌شود. این مسئله در مورد مواد محرک که وابستگی جسمی اندک و لذت روانی شدیدی دارند بیشتر صدق می‌کند. پس توجه به بهبودی روانی از طریق برنامه‌های روان درمانی و اجتماعی نقش ویژه‌ای در تداوم ترک ریتالین دارد. در ادامه به برخی از این روش‌ها و برنامه‌های روانی و اجتماعی موثر در ترک ریتالین اشاره خواهیم کرد.

درمان شناختی-رفتاری

تکنیک‌های درمانی شناختی و رفتاری بر افکار، باورها و رفتارهایی تمرکز می‌کنند که باعث تداوم مصرف مواد می‌شوند. این شیوه درمانی روی جلوگیری از بازگشت کار می‌کند. یکی از شیوه‌های روان‌شناختی برای پیشگیری از عود شناسایی کردن محرک‌ها و یا شرایط بیرونی و حالات درونی است که در شما ایجاد وسوسه می‌کند. در درمان شناختی-رفتاری تلاش می‌شود تا با به کارگیری برنامه‌هایی وسوسه‌ها کنترل و محدود شوند. در کنار این راهبردها در این روش به شما آموزش داده می‌شود چگونه با روش‌های ذهن‌آگاهی و دیگر راهبردهای کنترل فکر، افکار مرتبط با مصرف و وسوسه خود را کنترل کنید. برای دریافت این راهبردها می‌توانید به متخصصین مشاوره ترک اعتیاد و کلینیک‌های درمان اعتیاد مراجعه کنید.

خانواده‌ درمانی

به دلیل اطلاعات محدود خانواده‌ها نسبت به بیماری اعتیاد به خصوص اعتیاد به داروهایی نظیر ریتالین و نحوه بهبودی آن، در برخی مواقع شاهدیم که شرایط حاکم در خانواده و رفتارهای غلط از جانب اعضای آن باعث بازگشت به اعتیاد در فرد می‌شوند. به همین جهت آموزش‌های خانوادگی و خانواده درمانی اعتیاد به خانواده و اطرافیان مصرف کننده ریتالین توصیه می‌شود.

مشارکت اجتماعی

از آن جهت که اعتیاد بیماری جسمی-روانی-اجتماعی به حساب می‌آید افزایش نقش‌های اجتماعی مثبت و سازنده به وسیله شرکت در گروه‌های خودیاری متشکل از افراد بهبودیافته و یا شرکت در گروه‌های فعالیت‌های اجتماعی داوطلبانه می‌تواند به بهبود عملکرد اجتماعی و روانی افراد درمانجو کمک کند و همچنین از مصرف دوباره مواد مخدر پیشگیری نماید. این گروه‌ها برای ترک ریتالین نیز موثر هستند.
 

نکاتی که در مورد مصرف ریتالین حتما باید به آن توجه کنید 

مصرف ریتالین در افرادی که مشکلات روان پزشکی نظیر اختلال نقص توجه و بیش فعالی ندارند، اثرات اعتیادآوری دارد. در حالی که برای مبتلایان به این اختلالات درمان مناسبی محسوب می‌شود و تأثیرات خوبی در بهبود توجه آن‌ها خواهد داشت. هنگامی‌که به وجود اختلال نقص توجه و بیش فعالی در خود یا فرزندتان مشکوک هستید، هرگز به صورت سرخود از این دارو استفاده نکنید چرا که می‌تواند اثرات بسیار زیان باری را برای شما به همراه داشته باشد. علاوه بر این در انتخاب متخصصی که قرار است این تشخیص را برایتان بگذارد و ریتالین را تجویز کند نیز دقت بسیاری به عمل بیاورید. توجه داشته باشید که یک تشخیص اشتباه می‌تواند برای مدت طولانی شما را درگیر مشکلات ناشی از مصرف ریتالین کند.

به همین منظور ما به شما گپچه را پیشنهاد می‌کنیم که با داشتن مشاورانی برجسته و با دانش می‌توانند به شما در ترک اعتیاد به ریتالین کمک کنند. همچنین در صورتی که کودکی با اختلال بیش فعالی و کمبود توجه مواجه شود مشاوران این مرکز می‌توانند به شما در مصرف یا عدم مصرف ریتالین کمک کنند. خبر خوب این است که مرکز مشاوره آنلاین گپچه شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ است تا بتوانید از هر کجای کشور با مشاوران به صورت تلفنی وآنلاین در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چرا ترک ریتالین اهمیت دارد؟

ریتالین می‌تواند به مرور باعث اعتیاد در شما شود و تاثیرات خود را بر جنبه‌های مختلفی از زندگی از جمله خانواده، شغل، تحصیل و روابط بین فردی بگذارد. از همین رو ترک ریتالین از اهمیت بسیاری برخوردار است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در مركز مشاوره آنلاين گپچه در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

 انواع افسردگی؛ ۹ نوع افسردگی، علائم و درمان آنها

 مدیریت زمان- مديريت زمان برای بالا بردن كيفيت زندگی

 نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+