اختلالات روانی ناشی از دوران کرونا را بشناسید


اختلالات روانی ناشی از دوران کرونا را بشناسید

این روزها با آمدن ویروس کرونا ترس واختلالات روانی گوناگونی، مهمان بیشترخانواده ها شده است.
باماهمراه باشید تا چند نوع ازاین اختلالات را برایتان بگوییم.
ترس از مبتلا شدن به کرونا باعث به وجود آمدن اختلالات دیگر درفرد میشود و خطرات جدی برایش بوجود می آورد، زیرا کم کم این ترس زیاد و زیاد تر 
میشود.

بیماری های دوران کرونا

1. فوبیای کرونا

فوبیای کرونا رایج ترین اختلالی است که بخاطر کرونا در فرد ایجاد میشود،فوبیا؛ یک ترس است که از کنترل فرد خارج است و بسیار غیر منطقی میباشد از که فرد از چیزی یا موقعیتی ترس دارد که این ترس بسیار پشت سرهم و بی اندازه است و حالا فرد فوبیای کرونا دارد به صورتی که زندگی اش دچار نابسامانی میشود و ترس این را دارد که نکند کرونا بگیرم و شبانه روز به این موضوع فکر میکند و اضطراب بسیار زیادی دارد.
این فرد به همه چیز
وسواس پیدا میکند که نکند فلان چیز آلوده به کرونا باشد پس دست نمیزند و دور میشود و بطور کلی زندگی شغلی و اجتماعی فرد به هم میریزد و توان کنترل ان را هم ندارد مدام در رنج و عذاب است.

ترس از کرونا چیست ؟

بطور کلی ترس و اضطراب باعث میشود سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، حالا با آمدن این ویروس، برخی افراد ترس بسیار شدیدی در وجودشان افتاده است که این ترس ها باعث میشود بدنشان ضعیف شود و به بیماری های جسمی نیز مبتلا شوند، بیماری هایی که پزشکان هم دلیلی برای آن پیدا نمیکنند زیرا شبیه به هیچ نوع بیماری جسمی نیست.
پس این بیماری جسمی ناشناخته که علتش مشکلات روانشناختی است را تشخیص میدهند که اختلالات سوماتیک سمپتوم یا شبه جسمانی بنامند که به دلیل ترس از کرونا بوجود آمده است.

 2. پنیک اتک ناشی از کرونا

وحشت زدگی یا (پنیک اتک)یکی دیگر از اختلالاتی است که بخاطر ویروس کرونا بوجود می آید.
این اختلال همراه با اضطراب بسیار است و به صورتی است که فرد فکر میکند مشکل قلبی پیدا کرده است و دچار تپش قلب،تنفس سریع، لرزش،تعریق،تهوع و ... میشود و گاهی حس میکند نمتواند کنترلی روی رفتارها و وضعیتش داشته باشد که به آن پرسونالیزیشن میگویند فرد بخاطر ترس و نگرانی دچار این حالت میشود.

3. آگورافوبیا ناشی از کرونا

آگورافوبیا یا همان ترس از مکان باز ، دراین زمان که توصیه کارشناسان به مردم ماندن درخانه است،بیشتر افراد سعی میکنند درخانه خود را قرنطینه کنند ولی برخی به دلیل ترس زیاد اینکار را انجام میدهند و درخانه خود را قرنطینه میکنند تا در مکان های عمومی نروند، زیرا نمیتوانند اضطراب خود را دراین مکان ها کنترل کنند و تنها مکان امنی که میشناسند فقط وفقط خانه ی خودشان است.
افرد مبتلا به
آگورافوبیا،همیشه میترسند که نکند روزی درجایی گیر بیفتند و کسی نباشد که کمکشان کند، پس این افراد هرچقدر که از خانه ی خودشان دورتر شوند اضطراب و ترس شان نیز بیشتر میشود که در زنان بیشتر وجود دارد تا مردان.

4. اختلال وسواسی اجباری ناشی از کرونا

همه ی ما با آمدن ویروس کرونا، حتما باید نکات بهداشتی را رعایت کنیم و زمانی که بیرون از خانه میرویم حتما ماسک و اسپری ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشیم و مرتب دستهایمان را ضدعفونی کنیم و دست به صورتمان نزنیم و همچنین تمامی اجناسی که از بیرون خریداری میشود را ضدعفونی کنیم تا از مبتلا شدن به کرونا جلوگیری کنیم.
اما برخی افراد،دراین روزها چندین و چند مرتبه بدون اینکه از منزل خارج شده باشند دستهایشان را میشویند که این افراد دچار اختلال وسواس اجباری شده اند و آنها فکر میکنند دست ها و وسایل شان آلوده است و نیاز به شستن و ضدعفونی کردن دارند.

 سایبرکندریا ناشی از کرونا

سایبرکندریا یاهمان خود بیمار پنداری اینترنتی ، دراین نوع اختلال فرد بامشاهده هرگونه علائم و بیماری درخود خیلی سریع به اینترنت وصل شده و جستجو میکند تا ببیند که به کرونا مبتلا شده است یا نه ،مثلا ؛ اگر کمی احساس گلو درد داشته باشد و این گلو درد در علائم کرونا وجود داشته باشد سریع میگوید که من مطمئنم کرونا گرفته ام،و با اینکارتنها  اضطراب و ترس را درخود بیشتر میکند که کاملا کار اشتباهی است و باید فقط به حرف پزشکان اطمینان کند و به شایعات هیچ توجهی نکند.

پیشگیری از ترس ناشی از کرونا

-راجع به کرونا کمتر صحبت کنید.
-توصیه های بهداشتی را حتما رعایت کنید.
-از منابع معتبر راه های پیشگیری از این ویروس را یاد بگیرید.
-به شایعات توجه نکنید.
-درگوگل نیز به دنبال موضوع کرونا نباشید.
-روحیه تان را حفظ کرده و به اطرافیان امید بدهید.
-بر اهداف مهم زندگیتان تمرکز داشته باشید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و متخصصان مجرب ما در مركز مشاوره آنلاين  گپچه  در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

باورهای اشتباه و حقایقی که درباره ویروس کرونا باید بدانید​

۱۱ باور غلط درمورد سلامت روان و اختلالات روانی

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+