ازدواج اجباری و عواقب آن


ازدواج اجباری و عواقب آن

اگر بخواهیم تعریفی از ازدواج اجباری داشته باشیم باید بگوییم ؛ برخی اوقات ممکن است که یک خانواده شرایط خواستگار دخترشان را قبول داشته باشند و دختر خود را مجبور کنند که با آن شخص ازدواج کند و به جواب منفی دختر توجه نمیکنند .
برای پسرها هم ممکن است این مسئله اتفاق بیفتد که خانواده یک دختر از آشنایان یا فامیل خود ، را برای ازدواج با او درنظر بگیرند و همه چیز از نظر آنها حتمی میشود و پسر خود را مجبور میکنند تا حتما با آن دختر ازدواج کند که به آن ازدواج اجباری میگویند .

ولی خانواده ها متوجه عواقب ازدواج اجباری نیستند در واقع این مسئله نقض حقوق بشر است و باعث نابودی زندگی فرزند خود میشوند. جهت ارتباط با مشاورین ازدواج و دریافت مشاوره قبل از ازدواج کلیک کنید.

ازدواج اجباری چه عواقبی به دنبال خواهد داشت ؟

- فشارهای روانی :

زندگی کردن با کسی که اصلا علاقه ای به او ندارید غیر قابل تحمل است که باعث میشود فشارهای روانی بسیاری به شما و همچنین آن فرد وارد شود و دچار افسردگی و اضطراب و همچنین استرس شوید .

- فشار های جنسی :

اگر ازدواج اجباری باشد و دختر و پسر هر دو به یکدیگر علاقه ای نداشته باشند در روابط زناشویی و مقاربت نیز دچار مشکلاتی خواهند شد زیرا مرد به اجبار با زن خود تماس جنسی برقرار میکند و ممکن است این رابطه جنسی بصورت خشن برقرار  شود .

- آسیب های جسمی :

برخی اوقات در ازدواج های اجباری دیده میشود که زن یا مرد دچار آسیب های جسمی مانند : کبودی و جراحت شده است و خشونت فیزیکی رخ داده است .

- خود کشی :

خود کشی نیز یکی دیگر از عواقب منفی ازدواج اجباری میباشد که ؛ فرد بخاطر فشارهای بسیاری که خانواده به او وارد میکنند نمیتواند طاقت بیاورد و دست به خودکشی میزند .
برخی نیز اقدام به فرار از خانه میکنند که در پی آن مشکلاتی برایشان بوجود می آید مانند ؛ نداشتن درآمد و سر پناه .

- خیانت :

افرادی که ازدواج اجباری داشته اند ممکن است بخاطر رضایت نداشتن از زندگی و همسر خود دست به خیانت بزنند تا نیازهای عاطفی و جنسی خود را با شخص دیگری برطرف کنند.

قبل از صورت گرفتن ازدواج اجباری چه اقداماتی باید انجام شود؟

- با خانواده خود صحبت کرده و آنها را از تصمیمشان منصرف کند .
- از دیگران کمک بخواهید تا با خانواده تان صحبت کنند .
- از مشاوره کمک بگیرید .

ولی اگر نتوانستید به هیچ شکلی جلوی ازدواج اجباری خود را بگیرید و در نهایت ازدواج شما شکل گرفت بهتر است که راه هایی را برای بهتر شدن روابط خود با همسرتان امتحان کنید.

راهکارهایی بعد از صورت گرفتن ازدواج اجباری :

- به مشاور خانواده مراجعه کنید:

با همسر خود صحبت کنید و به او بگویید بهتر است از مشاور خانواده کمک بگیریم تا راه درست زندگی کردن را یاد بگیریم و همچنین زندگی همراه با علاقه و محبت  داشته باشیم .

- با همسر خود از علایق تان صحبت کنید :

در ازدواج اجباری بهتر است زن و شوهر از علایق شان باهم صحبت کنند تا به علایق هم احترام بگذارند و در کارهای مورد علاقه هم ، به یکدیگر کمک کنند .

- به یکدیگر اعتماد کنید :

با همسر خود مشکلات و مسائل تان را درمیان بگذارید تا به همدیگر حس اعتماد بدهید و باعث شود علاقه ای بین شما اتفاق بیفتد .

- کارهای مشترکی را انجام دهید :

وجود کارهای مشترک بین شما و همسرتان باعث میشود به هم علاقمند شوید .

- حقیقت را بپذیرید :

اگر فکر میکنید تمامی راه های ممکن را برای فرار از این ازدواج اجباری امتحان کرده اید و ثمر بخش نبوده بهتر است حقیقت را بپذیرید زیرا اگر آن را نپذیرید و بخواهید در برابر آن مقاومت کنید درواقع از نظر جسمی و روانی به خودتان صدمه زده اید .

- به کارهای مورد علاقه خود بپردازید :

کارهایی که به آن علاقه دارید را در برنامه هفتگی خود قرار داده و آرامش و شادی را به خود هدیه دهید ؛ مانند پرداختن به ورزش کردن ، نقاشی کشیدن ، انواع موسیقی .

عواقب ازدواج اجباری - گپچه

چه عواملی زمینه ساز ازدواج اجباری هستند ؟

- نشان کردن یک فرد خاص برای ازدواج با فرزندمان : 

در قسمت اول مقاله نیز به آن اشاره کردیم که خانواده ها یک نفر را برای ازدواج با فرزندشان درنظر میگیرند و او را مجبور میکنند که این ازدواج را قبول کند .

- زمانی که سن ازدواج بالا میرود :

برخی از دخترانی که سن ازدواجشان بالا رفته است خود را فردی اضافی در خانواده میبینند و فکر میکنند در خانواده جایی ندارند و سر بار هستند و برخی دختران دیگر که تحصیل کرده هستند بخاطر اینکه درجامعه به دختران مجرد با سن بالا ، ارزش کمتری میدهند و با آنها رفتارهای بدی خواهد شد مجبور میشوند که به ازدواج اجباری تن بدهند .

- ازدواج های مصلحتی و قبیله ای :

در برخی قبایل نیز بخاطر فرو نشاندن خشم و مشکلاتی که بین خانواده ها وجود دارد ممکن است دختر یا پسر خود را به اجبار به عقد فرزند آن خانواده در آورند تا مشکلات بین خانواده ها برطرف شود .

- فقر و نیاز های مالی :

گاهی اوقات نیز فرد بخاطر نداشتن پول و فرار از فقر مجبور میشود با کسی که به او علاقه ای ندارد ازدواج کند تا فقط سرپناهی داشته باشد .

زندگی بعد از ازدواج اجباری به چه شکلی خواهد بود ؟

همانطور که گفتیم ازدواج اجباری باعث میشود فرد روح و روانش درگیر این مسئله شود و ازنظر جسم و روح آسیب ببیند و مسلما دچار استرس زیادی خواهد شد ؛  درصد بیشتری از این افراد دختران هستند که با هزاران امید و آرزو پا به خانه ی همسر میگذارند به امید اینکه از تعصبات بی جهت خانه ی پدری نجات پیدا کرده اند ولی در خانه همسر نیز به خاطر عدم علاقه همسر ، مانند یک زندانی هستند که اجازه بیرون رفتن ندارند و مجبور هستند به نیاز های همسر خود پاسخ دهند و فرزندانی برای او بیاورند و برای همیشه از درس و تحصیل محروم میشوند .

حرف پایانی : 

ازدواج برای هر فردی یکی از بزرگترین مراحل زندگی او میباشد ، ما به تمامی افرادی که با عشق و علاقه تصمیم به ازدواج میگیرند توصیه میکنیم به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنند تا زندگی بهتر و مستحکم تری داشته باشند ؛ بخصوص برای افرادی که به ازدواج اجباری تن داده اند که انجام مشاوره بسیار برای آنها الزامی میباشد ، از طرفی دیگر فرهنگ سازی برای خانواده ها نیز باید صورت بگیرد و آنها را از عواقب ازدواج اجباری فرزندانشان آگاه کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاورین زوج درمانی میتوانید با ما به راحتی در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:

 راهکارهای طلایی برای مقابله با شوهری که دست بزن دارد

پیش نیاز ازدواج و اهمیت شناخت پیش از ازدواج

نظرات کاربران

پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+