تربيت کودک: بهترین مشاوره کودک


تربيت کودک: بهترین مشاوره کودک

وجود بهترین مشاوره کودک در کنار بسیاری از خانواده هایی که از مشکلات روان شناختی کودک خود رنج می برد امری ضروری است .مشکلاتی ضعف در روابط با هم سالان ،اضطراب و یا گوشه گیری از مواردی شایع در بین بسیاری از کودکان می باشد که باعث بوجود آمدن اختلالات رفتاری نظیر پرخاشگری و یا لجبازی در آنها می گردد. در صورت مشاهده ی این موارد باید والدین می بایست هرچه سریع تر کودک خود را برای حل چنین مشکلاتی نزد بهترین مشاوره کودک موجود ببرد تا با مواجهه و برخورد تخصصی تر نسبت به حل این مشکلات قدم بردارند.

به جرات می توان گفت بسیاری از والدین احساس ناخوشایندی را به هنگام مراجعه و حضور در کلینیک مشاوره کودک دارند و از اینکه قرار است کودکشان تحت درمان و معالجه قرار گیرند ابزار ناراحتی می کنند اما توجه و کسب آگاهی در این زمینه برای والدین بسیار لازم است. والدین باید به این مساله توجه داشته باشند که بهترین مشاوره کودک ، می تواند به کودک شان کمک های بسیاری را در زمینه های مختلف داشته باشد. یک روانشناس حرفه ای خوب می تواند ارتباط بسیار خوب و گرمی را با کودک برقرار کرده و مشکلات او را عمیقا درک کرده آنها را شناسایی کند و در ادامه بتواند مداخله درمانی خوبی را داشته باشد.

درمان کودکان توسط بهترین مشاوره کودک می تواند تاثیرات مثبت و مطلوبی را در ارتباط بین اعضای خانواده بوجود آورده و باعث شود روابط شاد و سالم بین والدین و کودک ایجاد شود.

شایع ترین مشکلاتی که امروزه خانواده ها را با خود درگیر کرده است شامل مواردی از قبیل کودک بیش فعال ،کودک لجباز ، کودک وابسته و کودک پرخاشگر می باشد که تمامی این مشکلات را می توانید با مراجعه به بهترین مشاوره کودک در بازه ی زمانی 3 الی 12 هفته برطرف کنید. البته لازم بذکر است مدت طول درمان تماما بستگی به پیچیدگی ها و میزان سطح مشکلات کودکان دارد و نمی توان تاریخ دقیقی را درباره ی زمان رسیدن کودک به شرایط آرمانی تعیین کرد. اما ممکن حتی در هفته های ابتدایی ،با شناخت معیارهای بیماری و توصیه روانشناسان ادامه روند درمانی از طریق والدین و در منزل صورت پذیرد.

البته شاید بتوان با توجه برخی توصیه ها از بروز بسیاری مشکلات در کودکان جلوگیری کرد. مواردی که در زیر به آنها خواهیم نتیجه ی بررسی و تحقیق بسیاری از بهترین مشاوره کودک در سراسر دنیاست که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم :

توصیه های بهترین مشاوره کودک

به کودکان خود بیاموزیم که چگونه بر استرس غلبه کنند.

مساله ای که بهترین مشاوره کودک و والدین تجربه کرده‌ اند این است که کودکان در سال‌ های جوانی احساس اضطراب می­ کنند، در مورد نمراتشان نگران هستند و برای بهتر بودن در مدرسه تحت فشارند. موضوع دردآور در این رابطه این است که در برخی موارد مشاهده شده حتی کودکانی هستند که به خاطر فشار ناشی از استرس، خودکشی کرده‌اند. این نوع خودکشی‌ها بیشتر در محیط‌ هایی اتفاق می‌افتد که افراد دستاورد های زیادی دارند و در این محیط، کودکان از خود انتظارات بالایی دارند.

مشاوران کودک بر این باورند که شیوه‌ی زندگی بزرگسالان، به کودکان نشان می‌دهد که استرس بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی موفق است. مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد مصرف قهوه زیاد، برنامه‌ ریزی بیش از حد در طول روز، زندگی در یک حالت پایدار از کار، رانندگی و امور طاقت فرسا در شب منجر به ایجاد یک حالت عصبی و مضطربانه در افراد می‌گردد. در این شرایط افراد به ناچار برای آرام کردن خود از الکل، داروهای خواب آور یا زاناکس استفاده می‌کنند.

در کل، این یک سبک زندگی برای الگوگیری کودکان خوب نیست. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد کودکانی که پدر و مادرشان در معرض فرسودگی شغلی در محل کار قرار دارند، بیشتر از همسالانشان در معرض فرسودگی تحصیلی در مدرسه قرار می‌گیرند.

در این موارد بهترین مشاوره کودک توصیه می کند که والدین به فرزندان خود، مهارت‌ انعطاف‌ پذیر بودن در مواجهه با وقایع تنش ­زا را آموزش بدهند. هرچند نمی‌توان خواسته‌ ها و وضعیت‌ های پیش‌ آمده در محل کار و مدرسه را تغییر داد، اما می‌توان از تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس برای مقابله با فشارهایی که کودکان با آن مواجه هستند، استفاده کرد. مشاوران کودک بر این باورند که این ابزار به بچه ها کمک می­ کند تا بتوانند به سیستم عصبی “سمپاتیک و پاراسیمپاتیک خود واکنش نشان دهند.

 

از کاری که می‌کنید لذت ببرید، نیازی نیست کار خاصی انجام دهید.

مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد در جوامع غربی، حتی در اوقات فراغت هم افراد تمایل دارند احساسات و هیجانات شدید را تجربه کنند. این درحالی است که این جوامع، افراد بایستی احساساتی با شدت کم و آرامش داشته باشند. این بدان معنی است که برنامه‌ های بچه‌ های ما اغلب به فعالیت‌ های اضافی و گردش‌های خانوادگی وابسته می‌شود، بدون این که واقعا مدتی برای استراحت خود داشته باشند.

به لحاظ روانشناسی هیچ چیز اشتباهی در هیجان، تفریح و در جستجوی تجربیات جدید وجود ندارد. اما هیجان، مثل استرس، فیزیولوژی ما را با ضربه زدن به سیستم “جنگ و گریز”  تضعیف می‌کند و باعث از بین رفتن آن می‌شود. بنابراین ممکن است والدین به صورت ناخواسته کودکان خود را پس از مدرسه یا در آخر هفته با استفاده از انرژی خودشان فرسوده کنند. و به این ترتیب فرصت و زمان کمی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا بتوانند تنها باشند.

علاوه بر این، تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که مغز ما زمانی که بر روی موضوع خاصی تمرکز نمی‌کند، نسبت به زمانی که روی موضوع خاصی تمرکز می‌کند احتمال اینکه ایده‌ های خلاقانه به وجود بیاورد افزایش می‌یابد. بنابراین بهترین مشاوره کودک توصیه می‌کند، به جای برنامه‌ ریزی بیش از حد برای بچه‌ها، باید فشار زمان را از آن‌ها بگیریم. تا کمتر تحت تاثیر گذشته و آینده باشند و بیشتر در زمان حال زندگی کنند.

بهترین مشاوره کودک بر این باور است که کودکان می‌توانند هر موقعیتی را به یک فرصت برای بازی تبدیل کنند. کودکان می‌توانند فعالیت های آرام بخش مانند خواندن یک کتاب را انتخاب کنند، با حیوان خانگی­شان بازی کنند، یا به سادگی در زیر درختی دراز بکشند و گذر ابرها را  تماشا کنند. روانشناسان کودک معتقدند استراحت دادن به کودکان، به آنها کمک خواهد کرد که خلاق‌ تر و خلاق‌ تر باشند. در این وضعیت به همان اندازه نیز به بچه‌ ها کمک می‌شود تا به آرامش برسند.

نکته‌ای که بهترین مشاوره کودک تأکید می‌کند این است که شرایط را به گونه‌ای نکنید که کودکان کلاً به چالش کشیده‌ نشوند و یا از فرصت‌ های یادگیری محروم شوند. مهم این است که برای آنها بیش از حد برنامه‌ ریزی نکنید و آنها را مجبور به انجام کاری نکیند. یعنی کاری نکنید که کودکان فرصت‌ های فراوان یادگیری و بازی مستقلانه را از دست بدهند و  در خود و در افکار پوچشان غرق شوند و در نهایت یاد بگیرند که خوشبخت بودن تنها بودن است نه همیشه فعالیت کردن.

اشتباه کنید و یاد بگیرید که شکست بخورید.

پدر و مادر ها تمایل دارند فرزندانشان را از طریق نقاط قوت و فعالیت‌ هایی که به طور طبیعی در آنها قوی و نیرومند هستند به دیگران معرفی کنند. آنها می‌گویند فرزندشان ” ریاضی‌دان”، “فردی اجتماعی” یا ” یک هنرمند” است. اما تحقیقات روانشناسی دانشکده کارل دوک دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد که این ذهنیت، فرزند را به یک شخصیت خاص محدود می‌کند. مشاوران کودک معتقدند این کار باعث می‌شود کودکان چیزهای جدیدی که در آن خوب نیستند را امتحان نکنند.

برای مثال، هنگامی که یک بچه عمدتاً به خاطر توانایی‌اش در ورزش ستایش می‌شود، احتمال کمی دارد که جایگاه راحت خود را ترک کند و برای فعالیت دیگری تلاش کند. تجربه‌ی مشاوران کودک نشان داده است که استفاده از این شیوه می‌تواند موجب اضطراب و افسردگی در هنگام شکست یا چالش شود.

بهترین مشاوره کودک معتقد است که مغز ما برای یادگیری چیزهای جدید برنامه‌ ریزی شده است. ما در کودکی و جوانی می‌توانیم چیزهای خوبی از اشتباهات‌ مان یاد بگیریم. بنابراین به جای اینکه نقاط قوت فرزند خود را شناسایی کنید، به آنها یاد بدهید که تا زمانی که تلاش می‌کنند واقعا می‌توانند چیزهای جدیدی یاد بگیرند. پژوهش‌های روانشناسی کودک نشان می‌دهد پس از این توصیه والدین، کودکان با خوشحالی و حتی اشتیاق در برابر چالش‌ها می‌دانند که باید فقط برای بهبود اوضاع  تلاش کنند و کمتر احتمال دارد که احساس بدی را در مورد خود و استعدادهای خود داشته باشند.

با دیگران خوب رفتار کنید.

بسیاری از افراد همچنین گمان می‌کنند که انتقاد از خود برای اصلاحشان اهمیت دارد. این در حالی است که خود آگاهی، موضوع به مراتب مهمتری است. مشاهده‌ی مشاوران در جلسات مشاوره با والدین نشان داده است اغلب والدین به طور ناخواسته به فرزندان خود آموزش می­دهند که از خودشان انتقاد کنند. برای مثال، اگر والدین به کودک می‌گویند که باید برای نتیجه بهتر تلاش بیشتری داشته باشد، کودک می تواند آن را به عنوان انتقادی از شخصیت خود دریافت کند و به طور طبیعی آن را درونی کند.

اما تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که خود انتقادی اساساً نوعی خود تخریب‌ گری است. خود انتقادگری  افراد را بر روی آنچه که به اشتباه از ایشان سرزده است متمرکز نگه می‌دارد، و نتیجه آن کاهش اعتماد به نفس آن‌هاست. به اعتقاد بهترین مشاوره کودک ادامه این روند باعث می‌شود که افراد از شکست هراسان شوند، و در نهایت عملکردشان مخدوش شود. مطالعات روانشناسی هم موید این مطلب است که این کار باعث می‌شود که شما راحت تر منصرف شده و در تصمیم‌گیری‌ ها ضعیف عمل کنید. تجربه‌ی مشاوران نشان داده است خود انتقادی باعث می‌شود زمانی که با یک چالش مواجه می‌شوید بیشتر مضطرب و افسرده شوید.

راه حل بهترین مشاوره کودک این است که به جای این کارها، والدین باید کودکان را تشویق کنند تا نگرش‌های خودشفقتی را نسبت به خود بروز دهند. به این معنی که با خودشان در زمان شکست و یا درد به عنوان یک دوست رفتار کنند. البته باید توجه داشته باشید که فرزندان نباید نسبت به خودش زیادی بخشنده و سهل گیر باشند یا خودش را در بند مصائب قرار ندهند.

تجربه‌ی مشاوران کودک در مشاوره با والدین نشان داده است که با این کارها بچه‌ها به تدریج یاد می‌گیرند که به خودشان آسیب وارد نکنند و در عین حال در مواجهه با مشکلات بیشتر تلاش کنند. برای مثال، یک کودک خجالتی با خودشفقی، به خود می‌گوید که گاهی اوقات احساس خجالت می‌کند و شخصیت او از طرف دیگران به عنوان یک کودک غیرهنجار، شناخته نمی‌شود. با این کار کودک می‌تواند اهداف کوچک و قابل کنترلی را برای خروج از لاک خود تعیین کند. و برای رسیدن به آن‌ها تلاش نماید. مشاوران کودک بر این باورند که این طرز تفکر به کودک اجازه می‌دهد تا در برابر چالش­ها برتری داشته باشد، مهارت‌های اجتماعی جدیدی را کسب کند و از اشتباهاتش درس بگیرد.

دلسوزی و مهربانی خود را به دیگران نشان دهید.

تحقیقات روانشناسان کودک نشان می‌دهد داشتن ارتباطات اجتماعی از دوران کودکی، مهمترین شاخص برای پیش‌بینی سلامت، شادی و حتی طول عمر افراد است. مشاوران روانشناسی همچنین معتقدند که داشتن روابط مثبت با دیگران برای شادی ما ضروری است، که به نوبه خود بر توانایی‌های فکری و موفقیت‌های نهایی ما تاثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، قابلیت دوست‌یابی یکی از اصلی‌ترین عوامل رسیدن به موفقیت است. تجربه‌ی مشاوران و روانشناسان نشان می‌دهد صرف نظر از مهارت‌های واقعی اگر شما نسبت به کسانی که در اطراف شما هستند، مهربان و دلسوز باشید از حمایت آن‌ها برخوردار خواهید شد. به همین خاطر بهترین مشاوره کودک پیشنهاد می‌کند برای موفقیت در دراز مدت به جای این که فقط بر خودتان تمرکز داشته باشید، به دنبال ایجاد روابط حمایت‌ کننده باشید.

کودکان به طور طبیعی مهربان و دلسوز هستند. اما همانگونه که جین تونگ (Jean Twenge) روانشناس در کتاب «نسل من» نوشته است، در دوران خردسالی افراد به طور فزاینده‌ای درگیر خودشان شده و خود محور می­­شوند. به همین خاطر به لحاظ روانشناسی مهم است که غرایز طبیعی کودکان را به سمت مراقبت از احساسات دیگران سوق دهید. کلام آخر این که در جایگاه یک مشاور کودک به شما والدین توصیه می‌کنم که حتماً از همان کودکی فرزندانتان را تشویق کنید و به آن ها یاد بدهید خود را به جای دیگران قرار دهند و نسبت به دیگران مهربان باشند.

جمع بندی

در مجموع می توان گفت دوران کودکی انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. روانشناسی کودک به عنوان یکی از زیر مجموعه های “روانشناسی رشد” با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن شیوه های صحیح پرورشی و آموزشی کودک از اولین سالهای تاسیس روانشناسی علمی مورد توجه بوده است. مرکز مشاوره گپچه با بهره گیری از بهترین و مجرب ترین روانشناسان کودک در خدمت شما همراهان هستیم.

 

بیشتر بخوانید: 

در صورت مواجه شدن فرزند با صحنه رابطه زناشویی والدین چگونه رفتار کنیم؟​

تفاوت بیش فعالی و اضطراب​

 

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

دیبایی:

ممنوون از مطالب خوبتون

1399/5/3


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+