تشخیص خانگی بیماری کرونا


تشخیص خانگی بیماری کرونا

ویروس کرونای جدید ممکن است در ابتدا علائم عفونت نشان ندهد، ‏پس چگونه می توان از ابتلا به این بیماری مطلع شد؟ آخرین اطلاعات این است که دوره نهفته (انکوباسیون) ‏ممکن است ۲۸ روز قبل از مشهود بودن علائم ‏COVID 19‎‏ باشد و تا زمانی که فرد دچار تب و یا سرفه نشود ‏و به بیمارستان نرود، معمولاً ریه ها٪ ۵۰ فیبروزه شده اند که دیگر خیلی دیر شده است!‏ پزشکان یک آزمایش ساده را ارائه می دهند که می توانیم هر روز صبح انجام دهیم. نفس عمیق ‏بکشید و نفس خود را بیش از ۱۰ ثانیه نگه دارید. اگر نفستان را با موفقیت و بدون سرفه، بدون ناراحتی، خستگی و ‏سفتی و غیره بیرون دادید، ثابت می کند که هیچ فیبروزی در ریه ها وجود ندارد، در واقع نشان می دهد که ‏عفونت وجود ندارد.‏

تشخیص کرونا بر اساس استاندار وزارت بهداشت

تریاژ: تشخیص زودهنگام بیماران شدید تنفسی ناشی از کرونا جدید

بیماری بدون عارضه

توجه شود که بیمار دارای عفونت حاد تنفسی فوقانی بدون عارضه (بدون نشانه های شوک، سپسیس، دهیدراتاسیون و تنگی نفس)، ممکن است گاهی:

 • بدون تب،
 • سرفه،
 • گلودرد،
 • احتقان بینی،
 • بی حالی،
 • سردرد
 • یا درد عضلانی باشد.

سالمندان و بیماران دارای نقص ایمنی ممکن است با علائم غیراختصاصی آتیپیک مراجعه نمایند.

پنومونی خفیف

 1. بالغین مبتلا به پنومونی که نشانه های پنومونی شدید را ندارد.
 2. کودک مبتلا به پنومونی غیرشدید که دارای سرفه یا دشواری در تنفس به همراه تنفس سریع باشد
  (بدون نشانه های پنومونی شدید) تنفس سریع: زیر ۲ ماه(بیشتر از ۶۰ تنفس در دقیقه)، ۲ ماه تا ۱۱ ماه (بیشتر از ۵۰ تنفس در دقیقه)، یکسالگی تا ۵ سالگی (بیشتر از ۴۰ تنفس در دقیقه)

پنومونی شدید در تشخیص کرونا

جوانان و بالغین:

تب یا نشانه های بالینی مطرح کننده عفونت تنفسی، به همراه یکی از نشانه ی: سرعت تنفس بیشتر از ۳۰ بار در دقیقه، دیسترس تنفسی شدید، یا SpO2 کمتر از ۹۰ % در هوای اتاق

کودک:

دارای سرفه یا دشواری تنفس به همراه یکی از : سیانوز مرکزی یا SpO2 کمتر از ۹۰ %، دیسترس شدید تنفسی )نفس نفس زدن یا تورفتگی شدید قفسه صدری هنگام تنفسی(، نشانه های دال بر پنومونی به همراه علائم خطر عمومی مانند ناتوانی در شیر خوردن یا نوشیدن، بی حالی شدید یا کاهش سطح هوشیاری، یا تشنج. سایر نشانه های پنومونی که ممکن است وجود داشته باشد.

شامل:

تو رفتگی قفسه صدری در هنگام تنفس،

تنفس سریع(زیر ۲ماه )بیشتر از ۶۰ تنفس در دقیقه(، ۲ ماه تا ۱۱ ماه (بیشتر از ۵۰ تنفس در دقیقه)، یکسالگی تا ۵ سالگی )بیشتر از ۴۰ تنفس در دقیقه( تشخیص پنومونی شدید بالینی است و انجام رادیولوژی جهت رد کردن عوارض کمک کننده است.

۱- – فرد مبتلا به بیماری شدید تنفسی تبدار

فرد مبتلا به بیماری شدید تنفسی تبدار (سندرم SARI) که به دلیل تب، سرفه و … نیازمند بستری در بیمارستان می باشد، و عامل بیماری زای دیگری ۱ برای توجیه علائم بیماری وی متصور نیست. (پزشکان در مورد تظاهرات غیرتنفسی و غیرمعمول بیماری در افراد با نقص ایمنی باید هوشیار باشند) که حداقل یکی از مشخصات ذیل را دارا باشد:
الف- سابقه سفر به ووهان ( Wuhan )، در استان هوبای ( Hubei ) کشور چین، در عرض ۱۴ روز قبل از
شروع علائم بیماری ب- از کارکنان بهداشتی درمانی (پزشک، پرستار، خدمه و سایر پرسنل بخش) باشد که در محل که یک مورد بیمار تنفسی شدید ) SARI بستری بوده است(خدمت کرده و تردد داشته است. (بدون توجه به ملیت یا سابقه مسافرت آن بیمار) ج- علی رغم درمان های مناسب برای پنومونی، پاسخ بالینی نامناسب بوده و به شکل غیرمعمول و غیرقابل انتظاری وضعیت بالینی بیمار حادتر و وخیم تر شود (بدون توجه به سابقه سفر و ملیت بیمار) حتی اگر عامل بیماری زای دیگری که توجیه کننده وضعیت بالینی بیمار باشد، نیز از بیمار جداسازی شده باشد.

۲ -بیمار دارای علائم تنفسی

بیمار دارای علائم تنفسی (با هر شدتی که باشد)، که در عرض ۱۴ روز قبل از شروع علائم بالینی یکی از انواع تماس های
ذیل را داشته باشد:

الف- تماس نزدیک ۲ ( physical contactclose ( با مورد قطعی و علامتدار بیماری nCoV ،

ب- کار در بیمارستان یا مرکز درمانی در کشوری که انتقال داخل بیمارستانی در آن کشور گزارش شده باشد.

ج- تماس مستقیم با مخازن حیوانی بیمار (درصورتی وجود عفونت کرونا ویروسی جدید در حیوان قطعی شده باشد) در کشورهایی که، کرونا ویروس جدید دارای مخزن حیوانی باشد یا ابتلا انسان در اثر انتقال zoonotic محرز شده باشد

درمان و پیشگیری خانگی ویروس کرونا

آب خوردن هر ۱۵ دقیقه

توصیه جدی پزشکان ژاپنی می گوید که همه باید ‏اطمینان حاصل کنند که دهان و گلویشان مرطوب است و خشک نیست. حداقل هر ۱۵ دقیقه یکبار یه قلوپ آب بخورید.‏

چرا ؟

چون حتی اگر ویروس وارد دهان شما شود ؛ آب آشامیدنی یا مایعاتی که مرتبا می خورید، باعث انتقال آنها به ‏معده می شود و اسید معده ی شما، ویروس ها را از بین می برد. اگر به طور منظم آب کافی نخورید، ‏ویروس می تواند به مویرگهای تنفسی شما وارد و از آنجا به شُشها منتقل شود که این حالت بسیار خطرناک ‏است.‏

بهبود سیستم ایمنی بدن

با خوردن سیر، پیاز و ویتامین C

ورزش و نرمش آرام

نرمش آرام در خانه و یا محیطی که عامل بیماری نباشد.

پیشگیری از کرونا بر اساس استاندار سازمان بهداشت جهانی

 • دستان خود را با صابون و آب یا مالش دادن بر پایه الکل تمیز کنید.
 • بینی و دهان را هنگام سرفه و عطسه با بافت یا آرنج خمیده بپوشانید.
 • از تماس نزدیک با هرکسی که علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا دارند، خودداری کنید.
 • گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید.
 • از تماس محافظت نشده با حیوانات زنده خودداری کنید.

بهترین زمان تشخیص کرونا

بهترین زمان برای اخذ نمونه تنفسی ظرف ۷ روز اول بیماری و قبل از تجویز داروهای ضدویروس است. درصورت عدم ارسال نمونه ها در طی ۷۲ ساعت اولیه (ترجیحا ۲۴-۴۸ ساعت اولیه)، ضروری می باشد نمونه ها در برودت منهای ۷۰ درجه سانتیگراد نگهداری گردد و در زمان انتقال به  آزمایشگاه کشوری رفرانس از تانک ازت استفاده شود.
آزمایشگاه کشوری رفرانس کرونا ویروس مستقر در آزمایشگاه ملی انفلوانزا واقع در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد. لطفاً برای سلامتی دیگران به اشتراک بگذارید!‏

راه درمان کرونا با دارو مالاریا

چین به درمان کرونا با استفاده از دارو مالاریا پرداخته است.

تحقیقات نشان می دهد که تا حد قابل توجهی مفید بوده است. ۵۰۰میلی از دارو مالاریا می تواند در ۱۰ روز سبب بهبود فرد شود.

عوارض دارو مالاریا

 • اختلالات معدی و روده ای،
 • سردرد،
 • تشنج،
 • اختلالات بینایی،
 • بیرنگ شدن مو یا ریزش آن
 • و واکنش های پوستی با مصرف این دارو گزارش شده است.

تحقیقات جدید در مورد کرونا

اما نیز به تازگی راه درمان را شناسایی و روی انسان آزمایش کرده است که البته اطلاعات دقیق ارائه نداده است.

راه های انتقال کرونا و بیماری های عفونی مشابه

احتیاطات بر مبنای روش انتقال:

تعریف: در هنگام درمان بیماران شناخته شده یا مشکوک عفونی یا کلونیزه با عوامل عفونی بیماریزا، از احتیاطات بر مبنای روش انتقال استفاده می شود. در این موقعیت ها موازین کنترلی اضافی به منظور پیشگیری مؤثر از انتقال عفونت الزامی است. از آن جا که غالباً در هنگام پذیرش بیماران در بیمارستان عوامل عفونی شناخته شده نیستند، این احتیاطات بر اساس نشانه های بالینی ابتدایی و عوامل اتیولوژیک احتمالی و سپس تعدیل آن بر اساس نتایج تست های آزمایشگاهی تعیین و به کار گرفته می شوند.

a . احتیاطات تماسی 

رعایت احتیاطات تماسی برای اجتناب از انتقال ارگانیسم های مرتبط به عفونت ها یا کلونیزاسیون عوامل عفونی از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم توصیه می شود.

اصول احتیاطات تماسی

 1. استفاده از وسایل حفاظتفردی کامل
 2. پوشیدن دستک، در بدو ویزیت و درآوردن آن قبل از ترک بیمار
 3. انجام ضدعفونی دست ها، یکبار بعد از درآوردن دست کش و گان، و یکبار بعد از درآوردن محافظ صورت و ماسک الزامی است.
  رعایت ب داشت دست با آب و صابون یا مایعات ضدعفونی با پایه الکلی، بلافاصله بعد از درآوردن دستک،

احتیاطات قطره ای

برای اجتناب از انتقال ذرات بزرگتر از ۵ میکرون، بایستی از این نوع احتیاط استفاده شود.اندازه بزرگ این قیرات مانع از حرکت در فاصله زیاد یا تعلیق آن ها در هوا می شود.

این ذرات، در فاصله کوتاه (حدود یک متر) می توانند مستقیماً از سیستم تنفسی فرد عفونی به سیح مخاطات فرد گیرنده کارکنان ارائه کننده خدمات سلامت یا سایر بیماران( منتقل شوند. این قیرات تنفسی که حامل پاتوژن های عفونی می باشند هنگام سرفه، عیسه یا صحبت فرد عفونی ایعاد می شوند.

اصول احتیاطات قطره ای

 1. در صورت کار کارکنان در فاصله کمتر از یک متری بایستی از ماسک صورت استفاده شود.
 2. بیمار بایستی از ماسک جراحی استفاده نماید.
 3. در بیماری مرس ج ت احتیاط بیشتر در صورت انتقال بیمار، پرسنلی که در کابین بیمار قرار دارند از ماسک N95 استفاده نمایند.
 4. در صورت انعام هرگونه پروسیعر بویژه مدیریت راه هوایی و ساکشن می بایست احتیاطات هوابرد رعایت شود.
  احتیاطات تنفسی یا هوابرد :

انتشار هوایی هسته قیرات (با قیر کمتر از ۵ میکرون) حاوی عوامل عفونی در اثر جریانات هوایی می تواند سبخ انتقال عفونت در فواصل طولانی شود. بکاربستن اصول احتیاطات تنفسی برای جلوگیری از انتقال هسته قیرات یا ذرات کومک تنفسی حاوی عوامل عفونی مورد استفاده قرار گیرد. اکسیژن درمانی مکمل برای بیماران کرونا و SARI

اکسیژن درمانی مکمل برای بیماران SARI و دچار دیسترس تنفسی، هایپوکسمی یا شوک بلافاصله شروع شود.

توجه: اکسیژن درمانی ) ۵ لیتر در دقیقه( آغاز شود تا به سطح هدف SpO2 بزرگتر یا مساوی ۹۰ % )در بالغین غیرباردار( یا ۹۲ تا ۹۵ % در بیماران باردار. در کودکان نیز سطح هدف SpO2 بالاتر یا مساوی ۹۰ % است اما کودکان دارای نشانه خطرناکی مانند انسداد راه هوایی یا فقدان تنفس، دیسترس تنفسی شدید، سیانوز مرکزی، شوک، کما یا تشنج، باید در حین احیا اکسیژن مکمل نیز دریافت نمایند تا SpO2 بالاتر یا مساوی ۹۴ % گردد. در هر مکانی که از بیماران SARI مراقبت می شود باید اتاق دارای پالس اکسیمتر، امکانات تجویز اکسیژن، و ماسک اکسیزن )نازال کانولا، ماسک ساده صورت، ماسک دارای رزرو بگ( باشد. در زمان تماس با ماسک اکسیژن بیماران مشکوک به NcOv-2019 احتیاطات تماسی باید حتما رعایت شوند.

مدیریت مایعات بیماران

مدیریت مایعات بیماران sari تا وقتی وارد فاز شوک نشده اند باید به صورت محافظه کارانه انجام شود. توجه: در زمان درمان بیماران SARI باید مایع درمانی با احتیاط انجام شود زیرا مایع درمانی اگرسیو می تواند در اکسیژناسیون بیمار اختلال ایجاد نماید، به ویژه در زمانی که دسترسی به تهویه مکانیکی محدود است. (منبع: سایت وزارت بهداشت بر اساس تجارب چین)

درمان کرونا ویژه زنان باردار

زنان باردار مشکوک به ابتلا به کوروناویروس جدید ۲۰۱۹ )یا موارد قطعی دارای عفونت تایید شده( باید مطابق درمان های سایر افراد تحت درمان حمایتی قرار گیرند و تطبیق درمان با فیزیولوژی بارداری نیز مد نظر باشد. استفاده از درمان های تحقیقی خارج از مطالعات تحقیقاتی باید صرفا بر اساس سنجش سود و زیان درمان و بی خطر بودن برای جنین و مفید بودن بالقوه برای سلامت مادر، انجام شوند (با کسب مشاوره از متخصص زنان و کمیته اخلاق دانشگاه) تصمیم به ختم بارداری و زایمان اضطراری تصمیم دشواری استو به عوامل متعددی بستگی دارد، سن بارداری، شرایط مادر، و پایدار بودن جنین. ضروری است. در صورت امکان مشاوره با متخصص زنان، نوزادان، و بیهوشی و مراقبت های ویژه قبل از این تصمیم انجام شود (بسته به شرایط مادر)

وظایف اورژانس برای بیماران کرونا

برخورد اورژانس پیش بیمارستانی با بیماران مشکوک به کورونا ویروس در یکی از سناریوهای زیر ممکن است رخ
دهد:
الف- بیمار با گزارش احتمالی بیماری MERS بیماری در تماس با ۰۰۱ مورد شک قرار می گیرد.

 1. وظایف واحد تریاژ تلفنی:
  توجهات مهم در زمان تریاژ تلفنی یک بیمار تنفسی:
  از تمام کسانی که در تماس با اورژانس ۱۱۱ ، شکایت اصلی آنها علائم تنفسی می باشد ، سوالات ذیل پرسیده شود:
 2.  وجود تب
 3. سابقه مسافرت یا تماس با بیمار مشکوک MERS ، مصرف شیر و محصولات شتر
 4. وجود علائم فوق با سابقه مسافرت یا تماس با مسافر سایر کشورهای آلوده )طبق گزارش معاونت بهداشتی دانشگاه(
 5. وجود سابقه تماس با بیمار با علائه مشابه و سابقه مسافرت به کشورهای آلوده طی ۲ هفته گذشته
  اقدامات پرستار تریاژ تلفنی در صورت تطبیق مورد تماس با بیمار مشکوک به ابتلا به MERS :
 6. ارائه راهنمایی های لازم و کمک به همراه در خصوص ارائه اقدامات حمایت کننده در صورت لزوم تا رسیدن آمبولانس :
 • جهت بهبود وضعیت تنفس درو پنجره باز را باز نمایند (با ملاحظه آلودگی هوا)
 • بیمار را آرام کنید.
 • بیمار را در هر وضعیتی که راحت تر است قرار دهید
 • لباسهای تنگ بیمار را شل کنید.
 • به بیمار بگوئید تقلا )فعالیت( نکند.
 • در صورت امکان، داروهای مصرفی بیمار را شناسایی کنید؛
 • در صورت داشتن اسپری و عدم آگاهی کامل از چگونگی استفاده از آن، طرز استفاده صحیح آن را آموزش دهید؛

منبع:

 • شیوه نامه اجرایی اورژانس پیش بیمارستانی به منظور مقابله با بیماری سندرم تنفسی کورونا
  ویروس خاورمیانه – وزارت بهداشت
 • تجارب چین از کرونا جدید
 • سازمان جهانی بهداشت WHO
 • مقالات علمی در مورد سارس و کرونا
 •  

سوالات متداول کرونا

1 - اگر تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید ، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

اگر احساس ناخوشایندی کردید در خانه بمانید. اگر تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید ، از پزشک معالج مراقبت کرده و از قبل تماس بگیرید. دستورالعمل های بهداشت محلی خود را دنبال کنید. چرا؟ مقامات ملی و محلی بیشترین اطلاعات را در مورد وضعیت منطقه شما خواهند داشت. تماس از قبل، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این امر همچنین از شما محافظت می کند و به جلوگیری از شیوع ویروس ها و سایر عفونت ها کمک می کند.

2 - چرا از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید

دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کنند و می توانند ویروس ها را انتخاب کنند. پس از آلوده شدن، دستها می توانند ویروس را به چشم، بینی یا دهان منتقل کنند. از آنجا ویروس می تواند وارد بدن شما شود و شما را بیمار کند

3 - چرا فاصله اجتماعی حفظ کنیم؟

حداقل فاصله 1 متری (3 فوت) بین خود و هر کس که سرفه می کند یا عطسه می کند، حفظ کنید. هنگامی که کسی سرفه یا عطسه می کند، قطرات مایع کوچکی را از بینی یا دهان خود می سوزاند که ممکن است حاوی ویروس باشد. اگر خیلی نزدیک هستید، در صورت سرفه شدن فرد مبتلا به این قطرات، می توانید قطرات از جمله ویروس COVID-19 را تنفس کنید.

4 - آیا کرونا راه درمان دارد؟

چین به درمان کرونا با استفاده از دارو مالاریا پرداخته است. تحقیقات نشان می دهد که تا حد قابل توجهی مفید بوده است. 500میلی از دارو مالاریا می تواند در 10 روز سبب بهبود فرد شود. عوارض دارو مالاریا: اختلالات معدی و روده ای، سردرد، ...

بیشتر بخوانید:

تیرامین چیست و ذکر لیست مواد غذایی حاوی تیرامین

رابطه بین گروه های خونی و ابتلا به کرونا​

نظرات کاربران

آرام دلیری:

کی بشه این کرونا تموم بشه..

1399/4/31


پر کردن این بخش الزامیست
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
گپچه،مرکز آنلاین مشاوره،مشاوره تلفنی،مشاوره روانشناسی،مشاوره خانواده،مشاوره ازدواج
+